2006-1593-mobr-08B.gif
2006–1593-mobr-08B.gif • Autor: Respekt

2006-1593-vobr-08B.jpg
Fotografie: Ministr Tlustý: Nula od nuly pojde. – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Česko neuspělo s odvoláním proti výroku arbitrů ohledně sporu s bankou Nomura. Dá se ještě ubránit před výplatou odškodnění?

Japonská investiční banka Nomura žádá 40 miliard korun, tolik peněz ale zřejmě nedostane. První nález arbitráže jasně odmítl, že by český stát uvalením nucené správy na Investiční a Poštovní banku a následným prodejem ČSOB provedl nepřípustné vyvlastnění majetku – nejprve jakési znárodnění a pak privatizaci. Právní kancelář Squire, Sanders & Dempsey, která ve věci zastupuje český stát, tuto část výroku soudu prodává jako svůj úspěch. Nemůže ani jinak, když v tom hlavním, pokusu o zrušení celého sporu, neuspěla, přestože většina odborníků předpokládala, že odvolání ve Švýcarsku nebude přijato. Londýnský soud konstatoval prakticky totéž co v předchozích arbitrážích se společností CME, která bránila svou investici v televizi Nova. I v případě Nomury došlo k porušení mezinárodní dohody o ochraně investic, tentokrát nikoli se Spojenými státy, nýbrž s Nizozemím. Stručně řečeno: český stát se proti Nomuře provinil tím, že poskytoval finanční pomoc jiným bankám a Nomuře nedal ani korunu, čímž na trhu vznikly nerovné podmínky. Soud tu vystupuje ve zvláštní roli ochránce spravedlnosti trhu a kritika dotační politiky státu.

Český stát tedy určitě něco zaplatí, pokud ovšem nebude celý proces zastaven a nedojde k mimosoudnímu vyrovnání. To bude ale obtížné.…

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200638-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte