0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře23. 7. 20066 minut

Hizballáh se přepočítal

Když jednotky Hizballáhu v polovině července zaútočily na cíle v Izraeli, předpokládalo vedení této libanonské organizace, představující kombinaci politického hnutí, těžce ozbrojených milicí a teroristické skupiny, že se jedná o situaci, na níž se dá jen získat. Události ale nabraly přesně opačný směr.

Amir Oren

Když jednotky Hizballáhu v polovině července zaútočily na cíle v Izraeli, předpokládalo vedení této libanonské organizace, představující kombinaci politického hnutí, těžce ozbrojených milicí a teroristické skupiny, že se jedná o situaci, na níž se dá jen získat. Události ale nabraly přesně opačný směr.

Rakety nezreziví

Reklama

Od května roku 2000, kdy Izrael stáhl své jednotky z jižních částí Libanonu sousedících s jeho územím a rozpustil spojeneckou Jiholibanonskou armádu, zůstal Hizballáh vytržený z kontextu a hledal záminku pro další akci. Mohl se sice stavět do role toho, kdo vytlačil Izrael, ale to nemělo žádný význam pro budoucí akce. Snažil se udržet si své postavení hnutí odporu, ale velmi těžce se mu vysvětlovalo, proti komu vlastně nyní odboj provádí. Proto vedení hnutí stanovilo tři důvody zášti vůči Izraeli: jeho průzkumné lety, okupaci sektoru Shaba Farms a teroristy vězněné v Izraeli od doby, kdy byli přistiženi při činu, v jednom případě dokonce od roku 1980.

Přelety se nakonec ukázaly vedlejším problémem, jelikož Izrael se pečlivě vyhýbal tomu, aby tuto záminku Hizballáhu poskytl. Shaba Farms mezinárodní společenství považuje za syrské území, jež sice obdělávají libanonští farmáři, ale Damašek je nikdy Bejrútu nepostoupil, a stažení z nich je výhradně otázkou jednání mezi Izraelem a Sýrií. Takže zbyla pouze otázka vězňů, a Hizballáh proto své úsilí soustředil na únosy Izraelců a požadavky na propuštění Libanonců a Palestinců…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc