S doktorem Cílkem se zjevně shodneme v hlavním bodě: při „dobrém managementu“ se i klimatické změny dají zvládnout. Neshodneme se však na způsobu, jakým by se o podobě tohoto managementu měla vést veřejná debata. Proto polemizuji s názorem, že klimatologie zatím neví skoro nic spolehlivě. Ví dost na to, abychom problém klimatických změn mohli řešit. Zásadní otázkou totiž není, zda emise skleníkových plynů způsobily dosud pozorované změny, ale opačná kauzalita: jak další znečišťování ovlivní budoucí klima.

Zatímco v Británii či Německu dnes na základě aktuálního vědeckého poznání diskutují, co s příspěvkem emisí ke globálním změnám podnebí udělat, u nás se stále řeší, zda podíl průmyslových exhalací vůbec považovat za problém. Proto se musím ohradit vůči poznámce o posouvání významu. Nepolemizuji o míře vlivu solárního oteplování na výkyvy podnebí. Přu se o tezi, že kdyby byl třeba 70 %, nemá smysl s tou zbývající (emisemi způsobenou) třetinou nic dělat.

Pojďme se tedy bavit o tom, jak by takový dobrý management měl vypadat a čím může přispět Česká republika. A předesílám, že podle mého názoru má zlehčování v této debatě právě tak malý smysl jako litanie, z nichž – když už je řeč o karikaturách – autor viní ekologické organizace.

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte