2006-1161-mobr-formanekjaroslav.gif
2006–1161-mobr-formanekjaroslav.gif • Autor: Respekt

2006-1161-vobr-formanekjaroslav.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Vše podstatné jsme domluvili cestou tramvají z Výtoně k Národnímu divadlu. Onu dusnou letní neděli proto nezbývalo než dle plánu čekat v hospodě na konci vesnice Nová Bystrica pod Kysuckými Beskydy. Mezi stoly se tam potulovala slepice a jednooký dělník, který sváděl pohlednou blondýnu jazykem ztěžklým borovičkami a Kriváněm vytetovaným na propadlé hrudi. V televizi běžela česká pohádka namluvená slovensky a štamgasti vychvalovali poslední Vladkovy iniciativy. Psal se rok 1996 a na Slovensku vrcholila éra mečiarismu.

Seznámili jsme se kdysi dávno u smaženého sýra. Už jsem měl talíř dávno prázdný, ale on prvním soustem nabodnutým na vidličce doprovázel svůj verbální vodopád jako dirigent orchestr. Byl totiž neuvěřitelně erudovaný, sečtělý i upovídaný. Fascinovaně jsem ho pozoroval. Kulatý černý klobouk, hustý plnovous, černé sako, pronikavý pohled, v němž to šibalsky jiskřilo. Jako haličský chasid, jemuž radost z plného života nemůže nikdy nic zkazit. Ani tehdejší policejní šikana, vyhazovy z práce či existenční mizerie za podpis Charty, aktivitu ve VONS nebo v uměleckém světě undergroundu. Natož studený smažák.

Do hospody přišel ve smluvenou dobu, a tak jsme vyrazili. Zpočátku to byla příjemná procházka. Avšak v polovině pochodu se pěšina strmě zvedla, navíc se strhla bouře. Do prudkého kopce jsme lezli po čtyřech mezi proudem bláta, kamení a vody. „Pozor na neviditelné strkače, útočí…

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte