200627-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/27

Koupit vydání
200626-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 25. 6. – 2. 7. 2006 200628-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 9.–16. 7. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, sestavování vlády je v plném proudu a zřejmě hned tak neskončí. Politickou situaci tedy budeme ještě sledovat. V prvním prázdninovém čísle Respektu jsme pro vás ale připravili něco jiného – velkou reportáž Jáchyma Topola z jednoho z nejtajemnějších koutů Česka.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Voda a kroupy bičovaly Moravu. Na své ustavující schůzi se sešla povolební sněmovna. Majitel ostravských hutí Lakšmí Mittal ovládl lucemburský Arcelor. Několik tisíc poutníků si na Svaté Hoře u Příbrami připomenulo 274. výročí korunovace zdejší sošky Panny Marie Svatohorské. Padla rána. Je mrtev, oznámil vládní zmocněnec pro otázky medvědů Manfred Wölfl, že medvěd, který se před měsícem zatoulal z Itálie do Bavorska, a stal se tak první šelmou tohoto druhu na německé půdě za posledních 170 let, neunikl armádě lovců ženoucí se v jeho stopách a byl zastřelen.
Scéna
Výstavy Respekt Výstavy pro tento týden. Televize Respekt Televizní tipy pro tento týden. Film Respekt Filmové tipy pro tento týden. Kulturní tip Respekt Kulturní tip pro tento týden. Mimochodem Tereza Brdečková Blížily se prázdniny, čekala nás velká cesta a mluvili jsme o ní týdny předem. Aby ne, vždyť do rodné vsi mé babičky to bylo sto dvacet kilometrů. Toho roku to bylo vážně drama, jelikož auto od podzimu zahálelo v garáži zavalené bednami jablek.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů
Kultura
K čemu je dobrá lví hříva David Mervart Zavřela se opona za posledním řádným zasedáním parlamentu v éře Džuničiró Koizumiho. To je významný moment, vždyť premiér se symbolicky zapsal jako osobnost vyvolávající zájem právě svými mediálně vděčnými odpověďmi na interpelace a diskusními souboji, nově zavedenými po britském způsobu.
Civilizace
Mr. Xbox se dere ke kormidlu Armin Sandmann Za dva roky končím, oznámil v polovině června Bill Gates, šéf společnosti Microsoft. Chce tímto krokem získat více času na charitativní činnost. Co Gatesův krok přináší? Utíkám, abych mohl do školy Barbora Umancová Jsou čtyři hodiny ráno a devatenáctiletý Anjandu v indickém městě Vikarabad právě vstává. Za chvíli vyrazí do města roznášet noviny. V osm zasedne do školní lavice a než půjde do své druhé práce – prodávat na trh, stihne se sotva naobědvat. Sbohem, Medarde Martin Uhlíř Jako by nám letos příroda chtěla ukázat všechny své rozmary najednou – extrémně dlouhou zimu, povodně, přívalové deště a teď zase horka. Začínají se naplňovat varovné prognózy klimatologů, podle nichž bude počasí „bláznit“ stále častěji?
Rozhovory
Znát historii vlastní rodiny Jaroslav Pašmik, Tomáš Dimter Rakouský spisovatel Martin Pollack se živí jako spisovatel na volné noze a překladatel z polštiny. Je autorem řady knih, z nichž připomeňme alespoň jednu z nejpůsobivějších knih rakouské literatury poslední doby Der Tote im Bunker. Bericht über meinen Vater (Mrtvý v bunkru. Zpráva o mém otci, 2004).
Téma
Vzhůru do zapovězené země Jáchym Topol V Čechách je terra inkognita, donedávna zapovězená zem. Drsná příroda a divoká historie proměnily odlehlý kraj v území, které bere dech. V pustinách, kam půl století nikdo nevkročil, zarůstají pralesem ruiny chrámů i vojenské základny.
Zahraničí
Kuvajťanky zvolily muže Zbyněk Petráček Kuvajt. Ten povolil aktivní i pasivní volební právo žen – ovšem v zemi, kde jsou politické strany zakázány a každý kandiduje jen sám za sebe. Kdyby nebylo Hirsi Ali Zbyněk Petráček Příběh nizozemské političky, proslulé tvrdou kritikou islamismu i multikulturního modelu, který považuje každý způsob života včetně islamistického za hodný stejné podpory, pokračuje. Privatizací za úspěchy strany Milan Slezák V čele Vietnamu stanuli tři noví muži. Dva z nich označuje západní tisk za reformátory. Jaké reformy se od nich dají očekávat? A jaké se naopak čekat nedají? Vídeň souzní s Berlínem Robert Schuster Když svého času Rakousko měnilo poznávací značky automobilů z černých s bílými písmeny na bílo-černé, nastal problém. Jak to zaonačit, aby nevypadaly jako německé? Polsko hraje se svazky Maciej Ruczaj Pro jedny projev mccarthismu, pro druhé osvobozující očista. Tak se dělí názory na chystané lustrace novinářů. Letní déšť pro Gazu Zbyněk Petráček Izraelské úřady na pokyn nejvyššího státního zástupce zadržely na Západním břehu Jordánu 8 ministrů a 23 poslanců z řad Hamásu. Tato akce má dále zesílit tlak na Palestinskou samosprávu, na jejíž adresu ministr infrastruktury Benjamin ben Eliezer řekl: „To není vláda, ale teroristická organizace.“
Diskuse
Před 10 lety Respekt Volební léto &rsquo;96 nabízelo obrázek v mnohém podobný tomu, co zažíváme teď. &bdquo;Optimisté mají další důvod k optimismu: ODS, lidovci a ODA se shodli na koaliční smlouvě a personálním obsazení vlády. Jaký byl Vítězslav Jandák ministr? Tereza Brdečková, Jaroslav Pašmik Bylo sedmiměsíční vládnutí Vítězslava Jandáka na ministerstvu kultury blahodárné, nebo naopak úřad zpustošil? Na tohle téma polemizuje redaktor Respektu Jaroslav Pašmik se spisovatelkou Terezou Brdečkovou.</
Ekonomika
Evropská past volného času Heleen Meesová Mnohým se zdá, že Američané jen pracují, zatímco Evropané si umí užívat. Minimálně pro ženy to ale rozhodně neplatí. Přes tuhle smlouv vlak nejede Tomáš Pavlíček Může to fungovat jako první velká zkouška, nakolik jsou v Česku manažeři odpovědní za svá rozhodnutí. Zkraje letošního roku totiž vedení Českých drah oznámilo, že kvůli špatnému miliardovému nákupu rychlovlaků Pendolino podává žalobu. A protože aktéři této investice jsou známí, daňoví poplatníci a zvlášť ekonomové se mohli těšit na to, jak si justice s případem poradí.
Domov
Čtvrť, kde by chtěli žít všichni Jan Kovalík Vedle Ostravy, která teď svěřila americkým finančníkům stavbu nového městského centra na klíč, se proměňuje i Praha &ndash; nenápadněji, ale vlastně závratnou rychlostí. Městský střed už se dovalil na Smíchov, smělé plány se promýšlejí v Holešovicích. Nejvíc v kurzu je však dnes Karlín, který se mění doslova každým dnem. Hledá se mladá lesbická filozofka z Vietnamu Silvie Lauder Při pohledu na akademické tituly nových poslanců je jasné, že profesně zůstane sněmovna složená velmi podobně těm předchozím &ndash; polovina nováčků jsou inženýři. Celkem je jich mezi poslanci dvaaosmdesát. Inženýrská přesilovka má na českou politiku vliv &ndash; je tam podle psychologa Lubomíra Kostroně obtížnější získat pozornost pro kulturní či ekologická témata. Padouch, nebo Hrdina Tomáš Pavlíček Začalo to jako pokus o další českou sodu. &bdquo;Nás chce do každé vlády Bůh,&ldquo; svěřoval se lidovecký předseda Miroslav Kalousek v kněžské sutaně z plakátu kolemjdoucím loni na podzim. K autorství se přihlásil spolek zdejších expertů na politickou recesi, Balbínova poetická strana. Proč americká základna Jaroslav Spurný, Jiří Sobota Názory stran na americkou základnu a na to, jak o ní rozhodnout, jsou doopravdy různé. Dosluhující premiér Jiří Paroubek a jeho straničtí kolegové &bdquo;nejsou proti&ldquo;, ale navrhují, aby o stavbě rozhodlo referendum &ndash; protože jde o zásah do státní suverenity. Komunisté, dnes Paroubkovi stále bližší spojenci, jsou jako zásadní odpůrci americké vojenské přítomnosti kdekoli samozřejmě proti základně, stejně jako zelení, kteří se kloní k referendu. Lidovci a hlavně ODS jsou pro základnu. &bdquo;Rozhodnout bude muset parlament na základě daleko přesnějších informací, než máme dnes,&ldquo; říká šéf ODS. Jeden den v životě Jan Šinglovič Zapínám zprávy, CNN hlásí vraždy v Iráku, jadernou bombu v Íránu, protesty kast v Indii a 6200 mrtvých v Indonésii. Po takovém budíčku se hned lépe vstává&hellip;
Komentáře
Zvrat na Guantánamu Jiří Sobota Nejvyšší soud Spojených států minulý čtvrtek rozhodl, že zajatci držení na americké základně Guantánamo nemohou být souzeni zvláštními vojenskými komisemi. Zároveň se na ně vztahují Ženevské konvence o válečných zajatcích. Lístek a sklapni Erik Tabery Zpráva o tom, že jeden poslanec budoucí koalice nehlasoval v tajné volbě šéfa sněmovny pro Miroslavu Němcovou, vyvolala pozdvižení. Protivníci se radují nad nedostatkem jednoty, stoupenci Topolánkovy vlády rozpačitě kroutí hlavou. Kopli do míče a zrodil se hrdý národ Anneke Hudalla Němci fandí svým fotbalistům, mávají vlajkami &ndash; a nemají přitom (skoro) ani výčitky svědomí. Peklo jménem body Marek Švehla Od sobotního rána se Česku děje něco skutečně převratného. &bdquo;Stačí dvě kontroly a z řidiče je chudý chodec,&ldquo; láteří jeden z účastníků řady internetových debat. &bdquo;Není problém přijít o řidičák během jednoho dne,&ldquo; stěžuje si další. Není divu: Od začátku července přece platí nový bodový systém a mezi řidiči se šíří strach. Konečně! Slovensko zažívá déja vu Martin M. Šimečka Vládní sestava, kterou ohlásil předseda Směru Robert Fico ve středu večer, vyvolala šok doma i v zahraničí. Vzal si do vlády HZDS a nacionalistickou SNS, čímž převzal Mečiarovo dědictví a sám sebe ustanovil jeho poručníkem. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Fotbal, nota bene světový šampionát, může jasnozřivě ukázat společenské pohyby, které jen doutnají pod povrchem. Klasickou ukázku zažila planeta před 52 lety. Tehdy, 4. července 1954, ve finále mistrovství podlehli vysoce favorizovaní Maďaři celku Spolkové republiky Německo 2:3.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte