Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2006/28 • RESPEKT 28/2006
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2006/28
28/2006, 9.–16. 7. 2006
Koupit vydání
Vydání
2.–9. 7. 2006
Vydání
16.–23. 7. 2006
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené dámy a pánové, okurková sezona nabírá obrátky, český premiér se ale rozhodl, že se před svým odchodem z vlády ještě stihne trochu víc znemožnit. A tak se stačil tento týden zastat slovenské nacionalistické vlády, a především poradil řidičům, ať kašlou na nový silniční zákon, protože pro ně zařídí právně nesmyslnou amnestii.
Komentáře
Jak je důležité mít dost Filipa
Ivan Lamper
Senátor Martin Mejstřík je stejný jako ti, kteří v padesátých letech hnali do koncentráků „kapitalisty a kulaky“. Tak to vidí někdejší disident, dnes komentátor a politický aktivista Petr Uhl. Podobnost má být v tom, že Mejstřík objevil a zveřejnil dvacet let starou listinu, na níž se předseda komunistické strany Vojtěch Filip upisuje ke spolupráci s StB. Publikací tohoto dokumentu senátor podle Uhla ohrožuje demokracii a rozpoutává bouři, která se mu vymstí.
A teď majáčky
Marek Švehla
Každá odvykací kúra bolí. Když se ale zvládne, bývá „nový“ život mnohem lepší než ten dřívější. Česká společnost je napadená návykem zvaným riskování za volantem, na který ročně umře 1200 lidí.
Konec jedné kariéry
Jaroslav Spurný
Obvinění Tomáše Kadlece z přípravy gigantického podvodu je důležitou zprávou a je tak trochu příznačné pro minulé politické poměry, že jeho obvinění přichází chvíli poté, co jeho chlebodárci prohráli volby.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Svatá říše římská, natožpak Svatá říše římská národa německého je prototypem hrozby z obrozeneckých knih a donedávna i ze školních učebnic. A přece byla tisíc let kolébkou značné části Evropy včetně Čechů.
Klaus se vyšachoval
Jiří Pehe
Každým dnem může nastat situace, kdy bude během vládních vyjednávání klíčová role prezidenta. Ještě nikdy předtím ale nebyla pozice hlavy státu tak nebezpečně slabá, jako je tomu nyní.
Kde se stane chyba
Zbyněk Petráček
Shrnutí politické situace a prognóza na příští léta na Slovensku, v Polsku, Rakousku a Česku.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Meteorologové upozornili veřejnost, že se po krátké bouřlivé přestávce do Česka vracejí tropy. Hraniční přechody na jih praskaly ve švech. Vstoupil v platnost zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Výstupem na 1390 bodů se pražská burza zotavila z nejhoršího pádu své historie. Dohromady 760 architektů se přihlásilo do soutěže o stavbu nové budovy Národní knihovny.
Scéna
Mimochodem
Jaroslav Formánek
Vše podstatné jsme domluvili cestou tramvají z Výtoně k Národnímu divadlu. Onu dusnou letní neděli proto nezbývalo než dle plánu čekat v hospodě na konci vesnice Nová Bystrica pod Kysuckými Beskydy.
Televize
Respekt
Televizní tipy pro tento týden.
Knihy
Respekt
To nejlepší z knih pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Nejlepší výstavy pro tento týden.
Hudba a festivaly
Respekt
To nejlepší z hudby pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Kulturní tip pro tento týden.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Z dopisů od našich čtenářů.
Kultura
Železná Kráska a Zvíře
Alexandre Gajdamacký
Kdo vlastně je Natalja Petkevičová? Tato mladá a atraktivní žena díky svému mimořádnému vlivu jak uvnitř celé běloruské elity, tak v nejbližším kruhu Lukašenkových nejvěrnějších.
Civilizace
Slušný život před porážkou
Peter Singer
Průmyslové zemědělství upírá zvířatům alespoň trochu slušný život. Neměli bychom odmítnout chovné metody, které jsou kruté ke zvířatům a špatné pro nás?
Evropa předložila vizi plnou frází
Jan Stejskal
Měl to být jeden z nejdůležitějších dokumentů, který Evropská unie letos přijala. Místo diskuse se však po jeho zveřejnění rozhostilo naprosté ticho. Zřejmě proto, že Strategie udržitelného rozvoje EU, kterou Evropská rada schválila v polovině června, není jasnou vizí, ale poněkud abstraktním, realitě vzdáleným textem plným politických frází.
Infuze, nebo vysavač?
Pavel Jungwirth
Peníze Evropské unie mají být věnovány na výstavbu infrastruktury pro výzkum. Jsou tu však mnohá „ale“. Budeme schopni předložit dostatek kvalitních projektů?
Rozhovory
Někdy soudcům chybí selský rozum
Karel Hvížďala
Jaromír Jirsa (40) se narodil v Praze, kde také vystudoval Právnickou fakultu UK. U soudu pracuje od ledna 1990. Je místopředsedou Obvodního soudu pro Prahu 1 (od roku 1999) a už druhé období prezidentem Soudcovské unie ČR, jediného stavovského sdružení soudců v Česku.
Téma
Čekání na novou vládu
Jaroslav Spurný, Jiří Sobota, Tomáš Pavlíček, Jáchym Topol
Nabízíme vám pohled na pět míst v České republice, kde různí lidé netrpělivě čekají, až se rozhodne o složení nové vlády.
Zahraničí
Děti, buďte mučedníky
Zbyněk Petráček
„U Alláha, od té doby, co se můj otec stal mučedníkem, si přeji jediné – stát se mučedníkem.“ Takže děti, už víte, jak na to?
Mexická remíza
Zbyněk Petráček
Moji Mexičané mi rozumějí, mohl si minulý týden říci George W. Bush. Jednak proto, že v mexických prezidentských volbách uspěl kandidát pravice, konzervativec Felipe Calderón. Zadruhé proto, že pro Calderóna hlasovala celá severní polovina Mexika sousedící s Texasem.
Rudý teror po indicku
Michaela Kreuterová
Našinci by z nedávné volební kampaně do regionálních parlamentů v Indii běhal mráz po zádech. Davy skandujících lidí navlečených do rudých hábitů, červené transparenty i záplava vlajek se srpy a kladivy mohou vyvolat chmurné asociace.
Spíše slovensky než levicově
Luboš Palata
Bratislavská vláda rekordně rychle vznikla, ale i narazila v Bruselu. Není divu. Parta složená ze Směru, mečiarovců a xenofobních národovců působí neevropsky.
Fotbal otevřel obchody
Bára Procházková
Jak vysvětlit německou reformu federalismu? Třeba takhle: Až dosud určoval prodejní dobu Berlín, teď zavládne pestrost – v liberálních zemích bude liberálnější, v konzervativních může být konzervativnější.
Jestli se rozzlobím, budu zlá
Hana Kulišanová
Rita Verdonková z liberální strany VVD si získala oblibu u značné části obyvatel, přesvědčených, že je nejvyšší čas, aby se království začalo stavět k přistěhovalcům přísněji. Jenže nyní vedla aplikace zásady „pravidla platí pro všechny“ až k pádu vlády.
Diskuse
Před 15 lety
Respekt
„Po Černobylu mě tu už nic netěší. Nemám radost z přírody, z práce, která mě vždycky bavila. Místo radosti zaujal v našem životě strach. Naše děti jsou věčně bledé a nemocné. Chceme pryč.“ Takhle Vladimír Novák, občan sovětské vesnice Zubovština, na československém konzulátu vysvětlil, proč sebe a svoji rodinu zapsal na seznam krajanů toužících vrátit se po generacích z Volyně zpět do bývalé vlasti.
Má být americká základna v Česku?
Tomáš Klvaňa, Jan Eichler
Přinášíme vám věcnou polemiku dvou expertů na zahraniční politiku – Tomáše Klvani z České euroatlantické rady a Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů.
Ekonomika
Reforma zdravotnictví v Německu je nemocná
Bára Procházková
Minulé pondělí v půl šesté ráno oznámila Angela Merkelová kompromisní dohodu velké koalice sociálních a křesťanských demokratů na rámcovém programu reformy zdravotnictví, první od dob říšského kancléře Otty von Bismarcka.
Volný pohyb talentů pomáhá všem
Branko Milanovič
Letošní mistrovství světa znovu potvrdilo, že fotbal je nejen nejpopulárnějším sportem na světě, ale že je zároveň pravděpodobně nejglobalizovanějším povoláním. Díky fotbalu si tak můžeme udělat obrázek, jak by vypadala skutečná globalizace na trhu práce.
Domov
Vědci varují: lesy hynou
Tomáš Pavlíček, Jan Stejskal
260 českých vědců má jasno: pokud se nezmění hospodaření v našich lesích, hrozí, že tyto lesy odumřou. Oslabené a stále nemocnější smrkové porosty nemohou do budoucna vzdorovat změnám klimatu, valnou část jich zničí vichřice a zbytek padne za oběť škůdcům.
Připomeňme si
Jan Kovalík
Ten strom se jmenoval Karel III., měřil třicet metrů, a když se řítil k zemi, drtil pod sebou vše, na co narazil, mohl pod ním stát kdokoli, skupinka dětí nebo třeba právě vy. Tenkrát před třemi lety měl ale tu smůlu jen Malcom Tuffin, anglický turista.
Mami, já už mám zase něco v hlavě
Tomáš Pavlíček
Ještě nedávno se při pohledu na ni omdlévalo a místo, kde byla spatřena, hned zahalily mraky úřední dezinfekce. Dnes obrana nezabírá a na mdloby není čas: veš, symbol chudoby a nemocí, je zpátky v nebývalé síle.
Utajený vládce českého sněmu
Silvie Lauder
Kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr přežil všechny politické turbulence a šest šéfů. Teď se o tomto mocném úředníkovi začalo znovu mluvit.
Jeden den v životě
Pavel Pokorný
Vstávám před osmou hodinou. Ne že by se mi chtělo, zvlášť když jdu na noční. Dělám na benzince. Normální obsluha, směny od šesti do šesti. Takže dneska mám noční. Za chvíli musím vyzvednout Elišku u doktora.
Z Rumunska na Západ
Marek Švehla
Evropu křižují autobusové linky, jsou mnohem levnější než vlak a stejně rychlé. Mnoho z nich vede i na východ. Jet tím směrem je podstatně jiné než před lety, pořád jde ale o nevšední zážitek.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte