Reklama
 
200629-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/29

Koupit vydání
200628-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 9.–16. 7. 2006 200630-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 23.–30. 7. 2006
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené dámy a pánové, Vrchní soud v Praze odmítl naši žádost o obnovení soudního procesu s expremiérem Stanislavem Grossem. Respekt před časem napsal, že má Gross kontakty s lidmi kolem nevěstince. Bohužel jsme ale uvedli chybné jméno a Gross soud vyhrál. Vloni se však naše informace potvrdily, Gross dokonce odstoupil z funkce. Proto si myslíme, že je na místě obnovit řízení. Teď chceme podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Scéna
Mimochodem Tereza Brdečková Co se děje s geniálními, převratnými anebo aspoň originálními nápady? Většinou si myslíme, že se prosadí, aspoň to tak vypadá. Televize Respekt Televizní tipy pro tento týden. Hudba Respekt Nenechte si ujít zajímavé koncerty, festival i album. Filmy Respekt Zajímavé filmy pro tento týden. Knihy Respekt To nejlepší z knih pro tento týden. Kulturní tip Respekt Další z velkých hudebních festivalů letošního léta představí bývalého zpěváka Led Zeppelin Roberta Planta.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Noviny oznámily, že v odpovědi na teroristické útoky Hizballáhu zaútočila izraelská armáda na Libanon a světu hrozí ohromná válka. Čtyřicet tisíc katolických poutníků zaplavilo Velehrad. Bouře a přívalové deště zasáhly Česko.
Kultura
Zizou tmelí Francii Jaroslav Formánek Když se loni v srpnu objevila ve francouzských médiích lakonická věta Je reviens (vracím se), navzdory letním prázdninám prošuměla celou Francií nevídaná vlna euforie.
Civilizace
Když příroda přestane fungovat Tomáš Lindner V debatách o globálním oteplování se hovoří hlavně o tání ledovců, o nebezpečích pro přímořské oblasti, o potápějících se pacifických ostrovech. Málokdy však přijde řeč na Afriku, světadíl, který podle mnoha odborníků na klimatické změny doplácí nejvíce. Už zvonilo, tak střílej Martin Uhlíř Nejste slavní filozofové, proto vás postřílíme! (Studenti a učitelé prchají ze školy Columbine)
Rozhovory
Jednomu zatím věřím, druhému ne Erik Tabery Martin Bursík (1959, původním povoláním hydrolog) je předsedou Strany zelených, již dovedl v posledních volbách do parlamentu.
Téma
Klaus a Depp se porvali v Íránu Luboš Palata, Jiří Sobota, Helena Březinová, Marek Švehla, Alexandre Gajdamacký Čtete noviny, abyste věděli, co se děje kolem vás? Jak ale poznat, co je v té změti každodenních událostí opravdu důležité?
Zahraničí
Lordem draho a rychle Zbyněk Petráček Jste zazobaný plebejec a chcete být členem Sněmovny lordů? Stačí půjčit tučnou částku Straně práce a ta už vám zařídí titul peera. Dvojčata Zbyněk Petráček Newyorská Dvojčata před pěti lety vyprovokovala k útoku náboženské fundamentalisty – al-Káidě připadala jako symbol bezbožnosti. Dvojčata ve Varšavě teď provokují naopak sekulární část Polska i většiny Evropy jako symbol fundamentalismu. Love Parade bez obušků Bára Procházková Problémový technař? Musíme ho prostě ukecat. Tak vyzněla zkušenost antikonfliktního týmu české policie z Berlína. V kleštích Hamásu a Hizballáhu Zbyněk Petráček „Další blízkovýchodní válka – Izrael proti genocidnímu islamismu – právě začala,“ píše v americkém magazínu The New Republic novinář Josi Klein Halevi, známý i ze svých komentářů v Respektu. Nepřehání? Raději první v Berlíně než druhý v Římě Josef Kašpar Italská justice prokázala svou nezávislost: opory mistrů světa budou hrát druhou ligu, protože klubová korupce se už dnes nenosí. Hoši, ve světě jste jedničky, ale doma půjdete do druhé ligy. Násilí nezničí ducha statečných Akšaj Patak Události z minulého úterý žádný Ind nenazve jinak než teroristickými útoky. Počet obětí se odhaduje přibližně na 200 a množství zraněných překročilo 700.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Při otočení na třetí prázdninový týden před pěti lety dnes bere nejvíc dech četba o právě uzavřeném případu Heleny Čermákové, nešťastné ženy, která v opilosti zalehla svou malou dcerku a stala se veřejným nepřítelem č. 1. Izraelská vojenská akce v Gaze je pochybná Pavel Barša, Tomáš Kolský Zřejmě žádná zahraniční událost nevyvolává takové debaty jako zásah Izraele v Palestině. Přísnost, korupce a zachráněné životy Respekt Komentář o novém silničním zákonu (Respekt č. 27/06) vyvolal na našich internetových stránkách opravdu zajímavou diskusi, proto jsme se rozhodli ty nejzajímavější příspěvky zveřejnit i v tištěné podobě Respektu.
Ekonomika
Poslední soud největšího bankrotáře Miroslav Zajíček Poučení ze smrti Kennetha Laye je jednoduché: obrat není zisk a účty se nefalšují. Nejhorší obchod Alana Svobody Marek Švehla Alan Svoboda (34) udělal loni koncem dubna něco, nad čím povytáhne obočí každý policajt trochu víc zběhlý v kriminalitě „bílých límečků“. Těsně před zveřejněním výročních výsledků nakoupil manažer ČEZ akcie své firmy. Pak počkal zhruba měsíc a půl, až se akcie zhodnotí, a se ziskem v řádu statisíců je prodal. Od devadesátých let je přitom justice především v USA a Evropské unii na tyto obchody velmi háklivá, příliš okatě totiž porušují princip rovnosti na kapitálovém trhu.
Domov
Připomeňme si Tomáš Pavlíček Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová si minulý týden připsala už druhé dílčí vítězství ve sporu s prezidentem a ministrem spravedlnosti. Velký šéf Kadlec má strach Jaroslav Spurný Z miliardového podvodu obviněný Tomáš Kadlec (44) říká, že je obětí pomsty. Zatím neprozradil, kdo se mu chce mstít, ale je to zřejmě vážné: bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu a pak manažer strategického podniku Čepro žádá stát o oficiální ochranu, protože má strach o život. Zpráva o dobrém znásilnění špatné ženy Kateřina Mahdalová Představa, že se ženě znásilnění vlastně líbí, případně si za něj přinejmenším může tak trochu sama, u nás neexistuje jen ve vtipech. Vyznávají ji, alespoň v Brně určitě, i žalobci a soudci. Kdy bude nová vláda Silvie Lauder Mate vás, že nerozumíte povolebním vyjednáváním, nevíte, co kdo z politiků chce a nedokážete odhadnout, jak to nakonec dopadne? Nebojte se, podobně na tom jsou i ti, kteří se v těchto dnech potí v oblecích u jednacích stolů. Jeden den v životě Natálie Šímová Nechci z peřin. Teploměr na budíku hlásí 10 stupňů, venku máme jen o stupeň méně a k tomu fičí a prší. Dovolená s prokletým básníkem Jáchym Topol K Máchovu jezeru opět míří tisíce výletníků. Jak se žije plážomilům i podnikatelům u jezera pohody, jehož logem je tvář národního básníka?
Komentáře
Policisté jedou na Jadran Jaroslav Spurný Policejní prezident Vladislav Husák slibuje, že se pokusí dojednat vyslání tuzemské policejní skupiny na jadranské pobřeží. Kšefty v domě smutku Petr Třešňák Ve vztahu svobodného světa k Číně padá jedno tabu za druhým. V paměti ještě nevybledla vzpomínka na servilní audienci, kterou čínskému premiérovi v Praze vystrojil jeho tuzemský protějšek, a už do Pekingu vyráží na zkušenou pětice členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nevyhazujte je z kola ven Lukáš Čermák Výzkum embryonálních buněk je rychlý a slibný. Pokud uspěje, bude z něho mít paradoxně radost i církev, která dnes volá po exkomunikaci vědců. Rozjímání nad propastí Erik Tabery Politici neví, kudy dál. Možná by měli postupovat jako NASA a vyzvat veřejnost, aby jim poslala své návrhy řešení problému. Ve hvězdách Miroslav Zajíček Minulý týden zemřel po dlouhé nemoci poslední ze staré školy českých ekonomů – pan profesor František Vencovský. Co s nafoukaným medvědem Jiří Sobota Moskva do G 8 nepatří. Přesto se dnes Vladimir Putin usmívá za předsednickým stolem na zasedání elitního klubu v Petrohradu. Rusko navíc dává každým svým gestem najevo, že Západ jej už nezajímá, dál si půjde vlastní cestou.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte