200630-vobr-01_obalka_velka.gif

2006/30

Koupit vydání
200629-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 16.–23. 7. 2006 200631-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 30. 7. – 6. 8. 2006
Editorial
Editorial Erik Tabery Milé čtenářky, milí čtenáři, horko pochopitelně proniklo i za zdi naší redakce a rozvířilo větráky. Díky tomu nám padala elektrická síť a počítače pracovaly pomalu a na dobré slovo. Statečně jsme se to snažili překonat, abyste si i dnes početli.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V Šindelové na Sokolovsku v noci mrzlo. Šéfové parlamentních stran se znovu nedohodli, kdo bude předsedou sněmovny. Na tuzemských dálnicích začala výstavba 178 mýtných bran. <strong>Štve mě, že se to stalo. Zapomněl jsem se a slibuji, že už se to nebude opakovat</strong>, prohlásil policejní prezident Vladislav Husák poté, co jej novináři Mladé fronty Dnes přistihli, jak v obci při běžné ranní cestě do práce překročil rychlost o dvacet a na dálnici dokonce o šedesát kilometrů v hodině, za což by podle nových pravidel přišel okamžitě o řidičák.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt V kolektivním nevědomí prý přežívá mýtus o cestě hrdiny. Znalci hlubinné psychologie vypracovali jeho pevnou osnovu, která se skládá z řady epizod. Knihy Respekt Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít. Televize Respekt Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden. Hudba a tanec Respekt Ta nejlepší hudba a tanec pro tento týden. Kulturní tip Respekt Jedenaosmdesátiletého režiséra Roberta Altmana, oceněného letos Oscarem za celoživotní dílo, si budou diváci pamatovat třeba podle filmů M.A.S.H. nebo Hráč. Letos natočil půvabnou komedii ze zákulisí posledního dne vysílání rozhlasové show A Prairie Home Companion.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Kultura
Velká sestra Glo Pavel Vondra Výraz &bdquo;železná lady&ldquo; je nadužívaný až běda. Míří na adresu prakticky kterékoli političky, jež se odmítá chovat bezvýhradně podle modelů vnucovaných ženám mužskou částí společnosti. Ale filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová si tu nálepku zaslouží.
Civilizace
Sobeckému genu k narozeninám Jan Zrzavý Už je to třicet let, co vyšel Sobecký gen britského evolučního biologa Richarda Dawkinse, asi opravdu jedna z nejdůležitějších knih druhé půle dvacátého století. Jaderné eso na Blízkém východě Martin Uhlíř Začínal podzim a Mordechaj Vanunu se na toulkách Londýnem cítil osamělý. V duchu nadával na nedůvěřivé novináře, kvůli nimž už týdny bezcílně bloudil britskou metropolí. Pořád chtěli něco ověřovat.
Rozhovory
Obětí jsou pacienti Petr Holub Jakub Uher patří k nejvýznamnějším právníkům, kteří se u nás zabývají zdravotnictvím. Narodil se v lékařské rodině v Kolíně (1971), před pěti lety absolvoval pražskou právnickou fakultu, kde pak čtyři semestry přednášel.
Téma
Pravdivý příběh Karla Havlíčka Erik Tabery, Marek Švehla Byl statečný, neuměl být sentimentální. První moderní a dodnes asi nejlepší český novinář. Dokázal říkat věci, které se těm nahoře i těm dole nelíbily. Skončil v exilu, a když se vrátil, lidé se mu vyhýbali. Jeho národ se ho přestal bát příliš pozdě: na jeho pohřbu. Je to právě 150 let, co zemřel.
Zahraničí
Tálibán hledí na PR Zbyněk Petráček Němečtí vojáci jsou poprvé od druhé světové války pod těžkou palbou &ndash; v Afghánistánu. &bdquo;Je to ryzí zázrak, že při pumových atentátech a útocích posledních týdnů jsme ještě nezaznamenali padlé,&ldquo; píše Frankfurter Allgemeine Zeitung. Afrika doutná Zbyněk Petráček Svatá válka v Africe. I tak se vykládají vojenské manévry mezi křesťanskou Etiopií a muslimským Somálskem. Jenže v praxi jde o jedny z nejchudších zemí světa, které spolu bojovaly už před třiceti lety, kdy svaté války ještě nebyly v mediální módě. Atomový Albion se hlásí o slovo Jiří Sobota Před třemi lety Britové odmítli jadernou energii. Teď se k ní vracejí. Nová generace elektráren má být dokonce posledním odkazem, který Tony Blair své zemi zanechá. Co se v ní změnilo? Janukovyč vstává z mrtvých Alexandre Gajdamacký Bude Ukrajina oranžová, nebo oranžovo-modrá? Bude spolu tandem Juščenko-Janukovyč zápolit i dlouho po &bdquo;oranžové revoluci&ldquo; jako prezident a premiér? Strana Boží zvítězí Jan Šnaidauf Vojenská akce Hizballáhu, spojená s únosem dvou izraelských vojáků, vyprovokovala Izrael k širokému odvetnému zásahu proti samotné organizaci i civilním infrastrukturám Libanonu.
Diskuse
Před 5 lety Respekt Ochladilo se a východní Čechy zažily bití krup velkých jako desetikoruny. Kromě toho v třicátém týdnu 2001 řešila Zemanova vláda naléhavý problém: co udělat s odhalením, že po listopadové revoluci dostalo 117 vysoce postavených úředníků pracujících ve státní správě pro StB falešnou &ndash; tedy čistou &ndash; lustraci Pirátský Kundera: kompliment, či facka? Tereza Brdečková, Ladislav Nagy Nelegální překlad románu Totožnost Milana Kundery, který se před několika týdny objevil na internetu, má své vyznavače i odpůrce. Anglista a překladatel Ladislav Nagy patří k těm prvním.
Ekonomika
Vláda ať se do toho nemíchá Ilona Bažantová Zapomenutý český ekonom, který jako první definoval liberální politiku. Při vyslovení jména Karel Havlíček se každému vybaví politický novinář a spisovatel. Byznys jménem charita Petr Fischer Bill Gates a Warren Buffett, dva nejbohatší lidé světa, jsou dobří přátelé. Často spolu probírají obchodní trendy či paradoxy kapitalismu a především &ndash; scházejí se na pravidelné partie bridže. Možná že během některé z těchto seancí vznikla idea na charitativní fúzi, kterou před dvěma týdny ohlásit Warren Buffett.
Domov
Špinavé nohy velkých vzorů Jaroslav Spurný I nečtenáři sportovních novinových stránek pravděpodobně vědí, jak teď místo oslav titulu fotbalových mistrů světa dopadla na italskou kopanou trestající ruka spravedlnosti. Připomeňme si Jan Kovalík Jedním z bodů v programu prezidenta Klause při jeho nedávné státní návštěvě Rumunska byl další osud Františka Příplaty. Hostitele zajímalo, zda muž odsouzený rumunským soudem na osm let žaláře za plánování úkladné vraždy místního odboráře ještě někdy v životě potká spravedlnost. Místa, kde se nejlíp koupe Tomáš Pavlíček Tento způsob léta většina Čechů celou dlouhou zimu netrpělivě vyhlížela. Teplotní rekordy berou za své, a co má ruce a nohy, se spěchá svlažit. Jenže kam? Vzhůru k předčasným volbám Silvie Lauder Horkem se tetelící vzduch na jihu Čech tu a tam rozčísne zpocený cyklista a rybníky se třpytí, jen do nich skočit. Právě tady se urodil letošní pat &ndash; k Jihočeskému kraji byly losem připočítány hlasy krajanů v cizině a trojkoalice zde díky nim získala &bdquo;vyrovnávací&ldquo; stý mandát. Jeden den v životě Petra Halířová Prudce se probouzím. U postele stojí můj malý syn a zcela jistým pohybem ruky a vyslovením &bdquo;E!?&ldquo; se dožaduje svého ranního mléka. Při pohledu na hodiny zjišťuji, že je 5.20. Vrazi v talárech chtějí klid Jáchym Topol Ludmile Brožové-Polednové bylo dvacet sedm let, když dostala svůj životní případ: za bzučení filmových kamer a pod křovím novinářských mikrofonů zasedla k procesu, který bez nadsázky poznamenal dějiny téhle země. A mladá žalobkyně splnila svůj úkol na výbornou: závěrem měsíčního soudu pronesla projev, který doprovodil na šibenici opoziční političku Miladu Horákovou.
Komentáře
Šok a naděje Petr Třešňák Asi každý, kdo minulý týden sledoval případ rychlé jízdy policejního prezidenta Vladislava Husáka, prožil nejprve pobouření nad tím, že hlava českých strážníků tak bezohledně ohrožuje naše životy, pak příjemné překvapení z prezidentovy kajícné omluvy a nakonec pochybnost. Potrestal se Husák opravdu, nebo jen lišácky chlácholí rozhořčenou veřejnost? Do jiné dimenze Erik Tabery Pro Jiřího Paroubka je to silná vyjednávací zbraň vůči menším partajím: Dejte se na naši stranu, nebo změníme volební systém. Zástupci ODS to říkají vznešeněji, ale se stejným významem. Zprávy jako anketa a vzduchoprázdno Karel Hvížďala Češi nechtějí americké základny, oznámila MFD na základě průzkumu. Překvapivá zpráva, nebo manipulace? Hizballáh se přepočítal Amir Oren Když jednotky Hizballáhu v polovině července zaútočily na cíle v Izraeli, předpokládalo vedení této libanonské organizace, představující kombinaci politického hnutí, těžce ozbrojených milicí a teroristické skupiny, že se jedná o situaci, na níž se dá jen získat. Události ale nabraly přesně opačný směr. Ve hvězdách Zbyněk Petráček Představa možného konfliktu bez vzájemného spojení patří k těm nejhorším. Jaderné arzenály Íránu a Izraele při neexistenci &bdquo;horké linky&ldquo; mezi Teheránem a Jeruzalémem tvoří scénáře náhodného vzniku třetí světové války. Víte, co nám můžete... Luboš Palata Byla to poslední formalita, kterou si vláda dvojčat Kaczyńských nad Polskem musela ještě projít. Opoziční poslanci polského Sejmu štěkali sice až přes půlnoc, ale karavana polského kabinetu v čele s Jaroslawem Kaczyńským, kterého pár dní předtím jeho prezidentský bratr Lech pověřil sestavením vlády, dojela nakonec bez problémů do cíle.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte