2006-869-mobr-11A.gif
2006–869-mobr-11A.gif • Autor: Respekt

2006-869-vobr-11A.jpg
Fotografie: Zen: postavit se za správnou věc. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V komunistické Číně dostanou v těchto dnech tři katolické diecéze své biskupy. Raduje se z toho Peking, nikoli Vatikán. Ten je naopak vrcholně pohoršen. Proč, když je v ČLR čtyřicet dalších diecézí, které biskupy nemají?

Vysvětlení je prosté. V Číně existují vedle sebe dvě římskokatolické církve. Ta první uznává za svou hlavu papeže a má jen ty biskupy, které schválil Vatikán. Druhou řídí Čínské katolické vlastenecké sdružení, v jehož názvu se klade důraz nikoli na druhé, nýbrž na první a na třetí slovo. Vůle Pekingu je pro vůdce sdružení více než názor kurie. To oni vybrali nové biskupy, které papež neschválil: Ma Jing-lina pro jižní provincii Jün-nan, Liu Sin-chunga pro středočínský An-chuej a  Čan S´-lua pro východočínský Fu-ťien.

Státem povolená církev má velké kostely a další výsady. Její bohoslužby nejsou rušeny a občas se na nich dokonce objeví komunističtí potentáti. Její dobře prověřené biskupy – pamětníci si připomenou špicly prolezlé československé hnutí Pacem in Terris – stát neobtěžuje. A platí, že čínským křesťanům spadajícím pod sdružení se v každém případě daří podstatně lépe než za Mao Ce-tunga, kdy byl v kurzu hon na všechny římské katolíky.

Čínští katolíci věrní papeži jsou na tom jen o něco lépe než za Maových dob. Státu jsou a priori podezřelí a v některých z nich vidí vyslovené nepřátele. Bohoslužby této víceméně podzemní církve se odbývají mnohdy tajně,…

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte