Věřme, že všechno, co politici dělají, má nějaký smysl. Jaký smysl ale měla návštěva Jiřího Paroubka na americké ambasádě minulý týden? To je právě záhada.

Premiér se vydal k Američanům chvíli po tom, co jejich vízovou praxi kritizoval český ministr zahraničí. Po něm se přidali i komentátoři, kteří ale psali spíš o komplikované a drahé proceduře vydávání víz.

Paroubek dělá všechno kvůli tomu, aby se naparoval před kamerami, píšou jeho kritici z novin blízkých ODS. Možná. Člověk by tedy čekal, že premiér si schůzku u Američanů předjedná, pak projde ambasádu, a na konci vystoupí společně s velvyslancem Cabanissem a ohlásí: víza se jen tak nezruší, vyjednal jsem ale změnu procedury jejich vydávání alespoň tak, jako je to na Slovensku, a také zlevnění poplatků. Premiér by splnil roli politika, který uklidňuje, řeší problémy.

Jenže na americké ambasádě jsme viděli premiéra v roli statisty, který nelitoval několika hodin svého programu, aby nám ukázal svoji nemohoucnost. Nic se měnit nebude, nevstřícná praxe zůstává v platnosti. Že samotná ambasáda rušit víza nemůže? S tím jsou všichni realisté srozuměni. Že ale může zrušit nesmyslné podmínky jako ukazování výpisu z konta nebo sjednávání pohovoru přes předraženou linku? To určitě zrušit může. Proč to nezruší? Ptejte se premiéra Paroubka. Možná alespoň to při své návštěvě zjistil.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte