2006-601-mobr-11.gif
2006–601-mobr-11.gif • Autor: Respekt

2006-601-vobr-11.jpg
Fotografie: Pěšák al-Káidy, ale sám se vydává za únosce. • Autor: Respekt

Byl dvacátým atentátníkem? Únoscem pátého letadla? Hodnověrné důkazy neexistují. Ale Moussaoui tajil informace o teroristech, a tak je prvním odsouzeným za 11. září 2001.

Ten příběh opravdu nebude mít šťastný konec, ať se na něj dívá člověk z jakéhokoli úhlu. Před týdnem porota na washingtonském předměstí Alexandria, kde se konají všechny soudní procesy týkající se otázek americké národní bezpečnosti, rozhodla, že Francouz marockého původu Zacarias Moussaoui je odpovědný za smrt řady osob při útocích 11. září 2001. To znamená, že v druhé fázi procesu, v níž se rozhoduje o výši trestu, může být odsouzen k smrti.

Jako kdyby pilotoval

Soudní proces trval přes tři týdny, ale samotné Francouzovo vyšetřování začalo ještě před samotným útokem na New York a Washington. Byl totiž zadržen v Minnesotě už 16. srpna 2001. FBI ho zatkla kvůli porušení imigračních předpisů, ale na jeho podezřelé chování upozornil ředitel minnesotské letecké školy, kterou Moussaoui navštěvoval. Vzbuzoval pozornost tím, že se vůbec nezajímal o to, jak s letadly přistávat či startovat, ale jen o to, jak se známý Jumbo Jet ovládá za letu. Minnesotský agent FBI Harry Samit se poté opakovaně snažil vzbudit zájem vedoucích protiteroristického oddělení ve Washingtonu, ale jeho zprávy se v centrále FBI nedostaly včas do správných rukou. Po útoku se FBI dokonce dlouho domnívala, že Moussaoui měl být…

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200615-vobr-01obalka_velkax.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte