Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Selfmademan ze sovchozu

Před týdnem byl do třetice zvolen prezidentem poměrně velkého evropského státu. Přesné výsledky klání sice nikdo nezná a oficiální čísla (skoro 83% hlasů pro) připomínají spíše Asii, ovšem „tatínkovi všech Bělorusů“ šlo o rekord – o drtivou porážku opozice.

mobrazek_494.gif
mobrazek_494.gif • Autor: Respekt

vobrazek_494.jpeg
Fotografie: Alexandr Lukašenko. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Před týdnem byl do třetice zvolen prezidentem poměrně velkého evropského státu. Přesné výsledky klání sice nikdo nezná a oficiální čísla (skoro 83% hlasů pro) připomínají spíše Asii, ovšem „tatínkovi všech Bělorusů“ šlo o rekord – o drtivou porážku opozice. Právě ta, ale i Evropská unie a USA odmítly výsledky uznat. Podle běloruských opozičních médií mu prý k vítězství gratulovaly především Moskva a Teherán. Tomu se říká „v nouzi poznáš přítele“. Přesto ale – kdo je vlastně ten Alexandr Lukašenko, o kterém se již delší dobu mluví jako o posledním diktátorovi Evropy? Vždyť i podle předpokladů opozice ho dnes, po dvanácti letech prezidentství v relativné složitém „terénu“, podporuje přibližně 40 % voličů, a to je v evropských poměrech pozoruhodný výsledek.

Dejte mi nějakou funkci

Pochází z chudé vesnické rodiny. Prý neví, kdo byl jeho otec. Ačkoliv uvádí, že je Bělorus, právě otázky kolem identity předka vyvolávají spekulace; kolují fámy, že z otcovy strany proudí v jeho žilách židovsko-romská krev. Lukašenko to v latentně antisemitském a rasistickém Bělorusku raději nekomentuje. Vychovala ho maminka.

Ještě před 20 lety znal jeho jméno v Bělorusku málokdo. Ví se ovšem, že než byl v roce 1990 zvolen do republikového parlamentu, vykonával funkci ředitele řadového sovchozu Gorodec ve šklovském okresu Mogilevské oblasti, jenže do…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte