Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Lék, který málem zabíjel

Dobrovolník Raste Khan ležel na lůžku nemocničního pokoje v londýnské Northwick Park Hospital a třásl se strachy. Muž na vedlejším lůžku zrychleně dýchal, chrčel, pak ztratil vědomí.

mobrazek_517.gif
mobrazek_517.gif • Autor: Respekt

vobrazek_517.jpeg
Fotografie: Někdo další potřebuje sto padesát liber denně? (César Milstein, Cambridge, rok 1999). – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Dobrovolník Raste Khan ležel na lůžku nemocničního pokoje v londýnské Northwick Park Hospital a třásl se strachy. Muž na vedlejším lůžku zrychleně dýchal, chrčel, pak ztratil vědomí. Když se ho podařilo vzkřísit, úporně zvracel. Před chvílí dostal spolu s Khanem a dalšími šesti dobrovolníky první injekci nově testovaného léku. To, co se vzápětí odehrálo, nikdo nečekal.

„Je mi zle,“ ozval se jiný z dobrovolníků. Vstal z postele, ušel pár kroků a zhroutil se na podlahu. Další se začali dusit.

Když si zástupci společnosti Parexel, která zkoušky prováděla, Khana vybrali, měl dobrovolník žijící nedaleko velšského Cardiffu radost. Lákal ho plat sto padesát liber denně a vědomí, že pomáhá dobré věci; testovaný preparát měl sloužit k léčbě leukemie, artritidy a roztroušené sklerózy. Khan podepsal stohy formulářů, vyslechl, že lék může mít nečekané vedlejší účinky, ale nebral varování vážně. Teď se bál o život.

Až později se dozvěděl, že byl jedním ze dvou dobrovolníků, kteří dostali placebo, tedy injekci bez léku. Tito dva měli štěstí, ostatních šest skončilo na jednotce intenzivní péče. „Bylo to jako výhra v ruské ruletě,“ řekl později Khan reportérům BBC.

Opicím se nestalo nic

Tragický příběh léku TGN1412 obletěl svět. Dva z dobrovolníků jsou stále v kritickém stavu, jeden zřejmě zůstane v kómatu celé měsíce. Ostatní se pomalu uzdravují.

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte