„Vskutku nepřehlédnutelným způsobem zasáhla minulý týden do česko-německých vztahů tuzemská justice. Libor Vrba z Obvodního soudu pro Prahu 10 totiž uznal za oprávněný požadavek obhajoby, aby v „letákové aféře“ republikánského poslance Vika byli jako svědci vyslechnuti německý kancléř Helmut Kohl a spolkový ministr financí Theo Weigel. Důvod? Oba politici figurují na republikánském hanopisu jako jeho údajní autoři. Představa, jak Kohl pod přísahou popírá sládkovské paranoidní nesmysly o tajných ujednáních ODS a ČSSD s německou vládou o vrácení majetku a půdy sudetským Němcům, je ovšem zábavná jen na první pohled.

Soudce má jistě právo vyžádat si svědectví kohokoli, a pokud by JUDr. Vrba na výslechu Kohla důsledně trval, musel by německý kancléř v případu svědčit. Taková je alespoň právní teorie. V praxi lze ale soudcovu aktivitu vysvětlit částečným pomatením smyslů anebo, což je bohužel pravděpodobnější, naprostým nedostatkem odvahy rozhodnout. O důkazní nouzi, která by bez Kohlova výslechu hrozila, totiž nemůže být ani řeč. Součástí spisu „kauzy Vik“, respektive jedním z důkazů je nejen vyjádření české strany (konkrétně šéfa Úřadu vlády Igora Němce), ale i německé ambasády, v němž naprosto jasně popírá obsah i formu republikánského letáku. Není tedy divu, že velvyslanectví SRN už také v půlce minulého týdne proti postupu soudce Vrby neoficiálně protestovalo u ministra spravedlnosti Jiřího Nováka. Vrba totiž jako by říkal: Vy sice…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte