O klanění se aneb Mobilita

Petr Fischer v textu Hledejte práci v cizině v minulém Respektu hledá odpověď na otázku, proč se většina Evropanů na rozdíl od občanů Spojených států nerada stěhuje za prací. Prý je to negativní jev v době, kdy kapitál má lehké nohy a pracovní příležitosti se nepoutají k místu a lidem, ale k možnosti co nejvíce vydělat. Pan Fischer, eurokomisař Špidla a další sociální inženýři si lámou hlavu, jak horizontální mobilitu obyvatelstva podpořit. A já se ptám: Není právě „evropskost“ Evropy dána tím, že zde lidé po generace budují rodinné majetky a komunity obecní promyšleně a v pevných souvislostech s konkrétními sceneriemi krajiny? Že evropský genius loci je dán staletým soužitím rodin a krajiny, místa, obce?

Chci, aby v době silné ekonomické globalizace zazněl i tento hlas. Ruku v ruce s globalizací kapitálu, která je přirozená, dochází k velkým pohybům myšlenek a míšení kultur. Nenechme zapadnout skutečnost, že komplementární součástí „Evropy“ je tradice udržovaná v místě a čase konkrétními lidmi, že „globetroterství“ je sice móda, která způsobí několikaprocentní snížení nezaměstnanosti a rozhodně přináší materiální i emocionální prožitky nesrovnatelné s mnohaletým životem v podhorské obci, ale může přivodit konec významné větve evropského myšlení, totiž sociálně-ekologického.…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte