mobrazek_328.gif
mobrazek_328.gif • Autor: Respekt

vobrazek_328.jpeg
Fotografie: Howard Dean. Foto EGP • Autor: Respekt

Bývalý guvernér Vermontu a neúspěšný kandidát na prezidenta USA Howard Dean byl zvolen předsedou Demokratické strany. Dean byl před necelými dvěma lety brán jako nejvážnější demokratický uchazeč o post prezidenta. Zviditelnil se velmi ostrou protibushovskou kampaní i agresivním osobním stylem – při veřejných vystoupeních často brunátněl tak, až to vypadalo, že pukne. Dean také maximálně využil internet, kde z něj liberální mládež udělala skutečnou virtuální hvězdu. V reálném světě ale jeho bublina rychle splaskla, když dali demokratičtí voliči jasně přednost mnohem střídměji vystupujícímu Johnu Kerrymu. Proč se tedy Howard Dean nakonec stal šéfem strany? Demokratický stratég Bob Beckel to vysvětluje jednoduše: „Dean umí dvě věci – shánět peníze a organizovat lidi.“ Podle něj také Dean značně sleví z levicové rétoriky, kterou se snažil získat voliče. „Když byl guvernérem Vermontu, udržoval vyrovnaný rozpočet a jednou ho v kampani dokonce podpořila vlivná Národní střelecká asociace.“ (Známá svými ostře pravicovými postoji.) Dean už také prohlásil, že „musíme změnit způsob, jak mluvíme o tématech, jako jsou manželství homosexuálů a potraty“ (ve zjevné narážce na témata, ve kterých podpořili Američané konkurenční republikány). Zda dá Dean dohromady stranu, zdrcenou po dvou prohraných prezidentských volbách a ztrátě Kongresu a Senátu, se teprve ukáže.

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte