Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kultura

Co přichází po Buena Vistě

Předposlední lednový víkend udělovalo Radio 3 BBC tradiční ocenění pro nejlepší hudebníky world music. Cena již několik let upozorňuje na nejzajímavější osobnosti žánru, který před osmnácti lety vymysleli chlapíci z nezávislých britských hudebních vydavatelství. Letošní ročník sice nepřinesl silnou novou vlnu, jakou byla třeba kubánská hudba na přelomu milénia, představil však několik pozoruhodných ženských interpretek z Ameriky a Asie. Navíc ukázal, že míchání různých hudebních tradic se posunulo zase o kousek dál.

Fotografie: Britští hudební kritici doporučují: Sainkho Namtchylak... Foto Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Britští hudební kritici doporučují: Sainkho Namtchylak... Foto Archiv • Autor: Respekt

Předposlední lednový víkend udělovalo Radio 3 BBC tradiční ocenění pro nejlepší hudebníky world music. Cena již několik let upozorňuje na nejzajímavější osobnosti žánru, který před osmnácti lety vymysleli chlapíci z nezávislých britských hudebních vydavatelství. Letošní ročník sice nepřinesl silnou novou vlnu, jakou byla třeba kubánská hudba na přelomu milénia, představil však několik pozoruhodných ženských interpretek z Ameriky a Asie. Navíc ukázal, že míchání různých hudebních tradic se posunulo zase o kousek dál.

Jsi tmavý a chceš být bílý

Mexická zpěvačka Lila Downsová na sebe v poslední době upozornila několika alby. Asi nejvýraznější CD Border (Hranice) je věnováno mexickým migrantům, kteří zemřeli při překračování hranice do Spojených států. Často zábavně a tanečně znějící mexické písně s příměsí jazzu a latinských rytmů přinášejí znepokojivý obraz ubohých mexických venkovanů, kteří se topí v Rio Grande nebo je spálí slunce v Arizoně. Nikdo je nevítá jako bratry a žehnají jim pouze agenti a policajti. Downsová v písních také upozorňuje na těžkou práci dětí v příhraničních oblastech. Na mušku si bere i Mexičany a jejich krizi identity: „Podíváš se do zrcadla a vidíš, že jsi tmavý, ale ty chceš být bílý!“ Ona sama dobře ví, o čem mluví. Pochází z mexicko-indiánsko-americké rodiny, vystudovala antropologii v Minnesotě, žije v Mexico City, ale jako zpěvačka…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].