Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Fotografie: CS tunelář Matoulek (uprostřed): miliarda fuč a trest nikde. Foto Ivan Kuťák • Autor: Respekt
Fotografie: CS tunelář Matoulek (uprostřed): miliarda fuč a trest nikde. Foto Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB neuzavřely kartelovou dohodu při stanovování cen svých služeb. Nebo přesněji: nejsou na to přímé důkazy. To alespoň v pátek oznámil současný šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina po půlročním správním řízení, které velkou razií v ústředích peněžních ústavů zahájil jako svou poslední akci odcházející šéf úřadu Josef Bednář. Co z toho plyne? Jistě, banky dosahují rekordních zisků, jejich ceníky jsou nepřehledné a v zemi jsou jedny z nejvyšších poplatků v Evropě. To, že se tři lidé – nebo banky, to je ostatně jedno – chovají nemravně, neznamená, že se na tom předem domluvili. Pachuť ale zůstává.

Co by se stalo, kdyby nějaká země opustila eurozónu? Ohrozilo by to majitele státních dluhopisů? Takovou otázku si položili analytici ratingové agentury Standard & Poor’s. Podle nich by mohly eurozónu opustit Itálie či Řecko kvůli snaze o zvýšení konkurenceschopnosti. Jak píše týdeník Economist, pokud by k takové akci došlo zhruba za rok, Itálie by pak okamžitě devalvovala svou liru o 27 procent a Řecko drachmu téměř o polovinu. To by sice zlevnilo řecké a italské zboží, ale jejich dluhy přepočítané z eur by se okamžitě účetně hrozivě zvětšily a obě země by měly potíže je splácet. To by mohlo vést k ekonomickým potížím. Kupodivu podle expertů ze Standard & Poor’s by na celé operaci neprodělali…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v48.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.