Reklama
 
v41.gif

2005/41

Koupit vydání
v40.gif Vydání 3.–10. 10. 2005 v42.gif Vydání 16.–23. 10. 2005
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, čím více se blíží volby, tím častěji se novináři a politici zaklínají slovem &bdquo;reforma&ldquo;. Proto je neuvěřitelné, že v téhle zemi v tuhle chvíli jedna taková dlouho očekávaná reforma probíhá téměř za nezájmu médií. Přitom na jejím naplňování se mohou podílet všichni rodiče. Dokonce se dá říci, že na aktivní účasti rodičů záleží úspěch téhle reformy. Podrobnosti čtěte v rubrice <A HREF="http://respekt.cz/c1-36249110-velka-skolska-reforma-je-tu">téma</A>. Na stranách <A HREF="http://respekt.cz/c1-36248940-jak-se-uplaci-kolem-dalnic">4</A> a <A HREF="http://respekt.cz/c1-36248970-nacelnik-atapana-je-nevinen">5</A> vám přinášíme další články týkající se korupce a práce policie. Na <A HREF="http://respekt.cz/c1-36248900-poslechneme-doktory" TARGET="_blank">této straně</A> pak komentář našeho bývalého šéfredaktora Petra Holuba. Přeji Vám podnětné čtení.
Kultura
Khalilzad opravářem Tomáš Vlach
Scéna
Co se děje ve světě Petr Třešňák Kulturní tip Petr Třešňák &bdquo;Když jdeš za každým snem, můžeš se ztratit,&ldquo; zpívá <B>Neil Young</B> na své nové desce <B>Prairie</B> Wind a ví proč. On sám nemá těch hudebních snů moc, ale jde za nimi dlouho. Tohle album jej představuje ve zklidněné, téměř akustické poloze, jakou známe třeba z titulu <I>Harvest</I> ze 70. let. Místo bouřlivého rocku tu slyšíme ozvuky country, gospelu, větru z prérií. Písničkář album nahrával předtím, než nastoupil léčbu vážného mozkového onemocnění (úspěšnou) a pocit smrtelnosti, vzpomínky i určitá nostalgie tu jsou slyšet. Neil Young je nejkrásnější tam, kde je obyčejný &ndash; když přemítá o tom, s jakým záměrem ho Bůh poslal na svět, nebo zpívá, že &bdquo;tahle stará kytara mu nepatří, že ji má jen na chvíli&ldquo;. Ať ta chvíle ještě trvá. Divadlo Jaroslav Pašmik Film Petr Třešňák Hudba Jaroslav Pašmik
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Pacientovi s láskou David Rath
Civilizace
Žijeme v americkém paradoxu Josef Greš Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Než přijde Velký přelom Václav Cílek Když vystudovaný fyzik a chemik Charles Percy Snow, takto baron z Leicesteru, vydal v roce 1959 vlivnou knihu Dvojí kultura, označil v ní za příslušníky první kultury hlavně literární intelektuály, ke kultuře druhé pak počítal zejména vědce. Jak si postěžoval, ke škodě všech spolu přitom obě kultury bohužel téměř nekomunikují. Trvalo šestatřicet let, než americký myslitel John Brockman v roce 1995 jeho myšlenku zvedl a začal hovořit o kultuře třetí, která se podle jeho mínění pomalu začala vynořovat a již vytvářejí lidé z empirického světa, vědci a technici. Čas mu dal za pravdu v tom, že právě tito lidé dnes stále častěji zaujímají postavení tradičních intelektuálů &bdquo;první kultury&ldquo; a vyjadřují se i k otázkám smyslu člověka a světa či uspořádání společnosti. Zbývá tak otázka: Pletou se do věcí, kterým nemohou rozumět, anebo tradiční intelektuálové vršili velká slova tak dlouho, až se v nich utopili?
Téma
Velká školská reforma je tu Eliška Bártová Je to už víc než třicet dnů, co jsme se všichni stali účastníky i aktéry největší vzdělávací reformy od dob Marie Terezie. Cíl zní skvěle: předělat školy ze zastaralých paláců drilu, nudy a papouškovaných vědomostí v místo, kde učitelé rozvíjejí osobnost žáka a učí ho orientaci v moderním světě. Revoluční změnu vítají odborníci i opozice. Ale veřejnost, rodiče a často ani sami učitelé o ní nic nevědí. Přitom jejich nápady a nadšení jsou pro zdar díla zcela klíčové.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Pro fotbalistu, nebo pro elity Dana Plavcová Biskup mezi bandity a diktátory Jáchym Topol Václav Malý bezesporu patří k nejvýraznějším mužům českého katolického kléru. Ne nadarmo se mu také říká &bdquo;létající biskup&ldquo;. Láká ho totiž poznat země, &bdquo;kde to křičí&ldquo;, a pomáhat. V posledních letech se vydal například do Moldávie, Čečny, Běloruska či na Kubu. V září se vrátil z Číny. Požádali jsme ho, aby o svých cestách vyprávěl. Danke Österreich! Účel světí pravidla Zora Hesová Tuto sobotu mají Iráčané v referendu odsouhlasit ústavu coby skutečný start do svéprávné existence. Jenže je tu problém. Sunnité, asi 20 % populace státu, ji odmítají, neboť v ní spatřují cestu k rozpadu Iráku. Proto byl až do minulého týdne její krach velmi pravděpodobný. Na poslední chvíli ale parlament změnil pravidla hry, takže ústava bude nejspíše navzdory sunnitskému protestu odsouhlasena.
Ekonomika
Ameriku zaplatíme i my Martin Čihák, Richard Podpiera Třikrát na okraj Marek Pokorný, Marek Hudema Kladivo na mlsné Dan Šťastný Cizinec není našinec Marek Pokorný Již rok a půl jsme v Evropské unii. Její hlavní výhodou by mělo být setření hranic a stejný přístup ke všem Evropanům &ndash; ať jsou z Česka, Španělska či Řecka. Zatímco v restauracích už neblahá praxe dvojích cen zmizela, v českém hypotečním bankovnictví nadále přetrvává. Všechny tuzemské banky sice tvrdí, že rozdíly nedělají, ale malý test ukazuje jinak nevysvětlitelné rozdíly.
Domov
Naděje se bojí mrazů Jáchym Topol Občanské sdružení Naděje tady už patnáct let zachraňuje lidi v nouzi a modrý kříž na jejích pobočkách slibuje pomoc každému, kdo si řekne. Právě nyní však společnost musí zavřít jedno ze svých nejvýznačnějších center. Náčelník Atapana je nevinen Jan Kovalík Připomeňme si Jan Kovalík Jak se uplácí kolem dálnic Jaroslav Spurný Stačil jeden zbytečně všímavý šťoural a zdejším silničářským bossům skončily krásné časy. Přišlo se totiž na to, že vysoce postavení státní úředníci jezdí na luxusní výlety do ciziny za peníze soukromých firem, které se pak u stejných úředníků ucházely &ndash; a vyhrávaly &ndash; v soutěži o státní zakázky. Když tahle &bdquo;úplně běžná praxe&ldquo; státní firmy Ředitelství silnic a dálnic ČR vyšla letos v létě najevo, vzbudilo to v médiích a u veřejnosti rozruch. Od politiků, ze státního zastupitelství a od policie naopak zaznělo nepřeslechnutelné ticho. &bdquo;Věc se musí nejprve pečlivě prošetřit,&ldquo; slyšeli tazatelé nejčastější odpověď. Co to prošetření zatím přineslo?
Komentáře
Glosa Marek Švehla Glosa Erik Tabery Vymydlení před školami Erik Tabery Sledování lidí zavřených do vily VyVolených a pod dohled Velkého bratra se stalo hned od počátku velkou událostí světa zdejší zábavy. Televize do nového &bdquo;formátu&ldquo; investovaly na 130 milionů korun, sledovanost vyletěla vzhůru, ostatní média popisují život soutěžících den po dni. Proto se velkou událostí stala i milionová pokuta udělená oběma privátním stanicím za sprostotu a obscénnost jejich reality show. Ihned se vyrojily debaty, jestli se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nedopustila cenzury a zda neporušuje svobodu slova. Poslechněme doktory Petr Holub Ve hvězdách Erik Tabery Budíček na Bahamách Marek Hudema, Jaroslav Spurný Zdá se, že na Viktora Koženého dosáhla spravedlnost. Nikoli ta česká, ale Spojených států. V tom, že Američané dosáhli aspoň částečného úspěchu a na Bahamách nyní rozhodují o vazbě pro &bdquo;piráta z Prahy&ldquo;, nehrál roli nějaký tlak světové velmoci. Šlo spíš o to, že jejich úředníci prostě jednali. Zatímco české protějšky se čtyři roky potýkaly s neschopností požádat ostrovní stát o vydání finančníka, který je v Česku stíhán za miliardové podvody.
Rozhovory
Čas pro nás přichází právě teď Jaroslav Pašmik
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Zavládlo babí léto a meteorologové oznámili, že ještě nějaký čas vydrží. Bezpečnostní rada státu schválila plán boje proti terorismu na léta 2006&ndash;2007. Na protest proti špatné politice současné ministryně zdravotnictví Milady Emmerové jeden den stávkovali praktičtí lékaři. Vzhledem k drahému plynu pokračoval návrat českého obyvatelstva ke dřevu a uhlí. V Sazka Areně zpíval Andrea Bocelli. Navzdory českým a rakouským snahám o komplikace se Evropská unie nakonec rozhodla zahájit vstupní rozhovory s Tureckem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte