Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

mobrazek_1575.gif
mobrazek_1575.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1575.jpeg
Fotografie: Další noční hlídka. Foto PNP • Autor: Respekt

Jsi bez rozporů? Jsi bez možností.“; Je takový osud, / že co je v něm bez chvění, není pevné“; „Bez ryzí transcendentály / se žádná stavba nedostaví“. Několik fragmentů z díla, které překročily práh básnických sbírek a staly se názvy i motty knih, tématy přednášek, kázání, citují je spisovatelé, papež i psychologové. Literární dílo Vladimíra Holana trčí v české literatuře 20. století jako menhir. Na třicet básnických knih, prózy, eseje, překlady, korespondence. Holan patří k největším, nejčlenitějším i nejsložitějším zjevům české poezie. Samotář i druh, překládaný i nepřeložitelný, evropsky rozmáchlý i soustředěně ponořený k české otázce. A často na hamletovských hranicích: mezi časem a bezčasím. Připomíná kameníka, který se dobývá do skutečnosti, odkrývá její rub, světelné jemnosti i bolestná dramata a přitom staví stavbu – báseň.

Vladimír Holan se narodil v Praze před sto lety, 16. září 1905. Podstatné bylo dětství v Bělé pod Bezdězem. Nejen pro časný dotek s máchovskou (a valdštejnskou) krajinou býval označován za dědice velkého romantika. Byla tu i atmosféra augustiánského kláštera a touha stát se mnichem, o které básník později hovořil a svým způsobem i v 50. letech žil. Tomu předcházela práce v Penzijním ústavu, odkud byl propuštěn jako neschopný úředník; od roku 1940 se už věnoval pouze literatuře. Za pozornost stojí Holanova…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte