Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Zemřel hlas z klubu Buena Vista

mobrazek_1381.gif
mobrazek_1381.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1381.jpeg
Fotografie: Prodavač losů Ferrer si hlavní výhru schoval pro sebe. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Ze stárnoucího čističe bot se Ibrahim Ferrer přes noc proměnil ve světoznámého zpěváka. Před deseti dny v Havaně zemřel.

Na jihovýchodě Kuby v provincii Santiago de Cuba mladá žena porodila chlapce. V tanečním sále. Jmenoval se Ibrahim Ferrer a psal se rok 1927. Chlapec rostl jako z vody, všichni mu říkali Vivin, a když mu bylo dvanáct let, jeho rodiče zemřeli. Po ulicích jezdila nablýskaná velká americká auta připomínající zaoceánské parníky, ženy toužily po cestě do Evropy a malý Fidel Castro se honil za obručí na zemědělské usedlosti svých bohatých rodičů. To se ještě tancoval babičkovský danzón, ale do popředí, zatím jen ve vykřičených dělnických čtvrtích, se dral jiný hudební a taneční styl zvaný son. Ve dvacátých letech ho oficiálně zakazovali jako nemorální a lascivní, protože jeho žhavý rytmus a těsně do sebe zapletená těla tanečníků byly příliš i na karibské poměry. Když však ve třinácti Ibrahim zakládal se svým bratrancem skupinu nazvanou Jovenes del Son (Mladíci sonu), už se africké rytmy promíchané se španělskými v doprovodu nejrůznějších nástrojových variací hrály i ve vznešené společnosti. Mladíci sonu dokázali zahrát i tango, rumbu a co si zrovna tanečníci na periferii Santiaga poručili. „Než jsem začal zpívat, živil jsem se, jak se dalo, prodával jsem sladkosti a popcorn, ale když jsme poprvé uspořádali koncert, vydělal jsem najednou peso a padesát centů. Připadal…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte