Co chybí Iráčanům nejvíce? Pocit bezpečí? Pocit, že stále ještě nemají své věci úplně ve svých rukou? Nebo pocit spravedlnosti? Když v Respektu bilancoval před dvěma týdny první rok irácké svéprávnosti tamní novinář Ahmad Al-Rikaby, přiklonil se právě k chybějící satisfakci. Diktátor, jenž má na svědomí strašné války a genocidní praktiky, stále uniká soudnímu procesu. Jenže právě před týdnem soudce Ráid Džouhí vznesl proti Saddámu Husajnovi obvinění, takže – v souladu se zákonem – proces začne na přelomu srpna a září. Za co? První obvinění se týká dávno zapomenutého případu masakru v šíitské vesnici z července 1982. Leckoho mohou napadat analogie karikující cit pro spravedlnost: jako kdyby byl Hitler polapen živý a souzen, dejme tomu, pouze za Lidice. Ale to by bylo zjednodušující.

Irák a jeho instituce jsou pod tlakem. Co se Saddámem? Rychlý proces s oprátkou na konci? Samozřejmě, přijala by to většina občanů, s jistotou šíité a Kurdové tvořící asi tři čtvrtiny populace. Nebo ukázat světu, že i v podmínkách násilí a každodenního teroru jde v pomalu se vzpamatovávající zemi o pravidla? Pokud to někomu přijde jako slabost, nechť se ohlédne o patnáct let nazpět po postkomunistickém světě. Kdo byl souzen a odsouzen? Malé ryby, systém zůstal ušetřen. Irácká justice chce soudit celý systém, ne pouze demonstrativně oběsit Saddáma. Zaslouží si uznání za to, že jí jde více o spravedlnost než o trest. Není to špatný vklad do svobodné existence.

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte