Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Spravedlnost pro Saddáma

Co chybí Iráčanům nejvíce? Pocit bezpečí? Pocit, že stále ještě nemají své věci úplně ve svých rukou? Nebo pocit spravedlnosti? Když v Respektu bilancoval před dvěma týdny první rok irácké svéprávnosti tamní novinář Ahmad Al-Rikaby, přiklonil se právě k chybějící satisfakci. Diktátor, jenž má na svědomí strašné války a genocidní praktiky, stále uniká soudnímu procesu. Jenže právě před týdnem soudce Ráid Džouhí vznesl proti Saddámu Husajnovi obvinění, takže – v souladu se zákonem – proces začne na přelomu srpna a září. Za co? První obvinění se týká dávno zapomenutého případu masakru v šíitské vesnici z července 1982. Leckoho mohou napadat analogie karikující cit pro spravedlnost: jako kdyby byl Hitler polapen živý a souzen, dejme tomu, pouze za Lidice. Ale to by bylo zjednodušující.

Irák a jeho instituce jsou pod tlakem. Co se Saddámem? Rychlý proces s oprátkou na konci? Samozřejmě, přijala by to většina občanů, s jistotou šíité a Kurdové tvořící asi tři čtvrtiny populace. Nebo ukázat světu, že i v podmínkách násilí a každodenního teroru jde v pomalu se vzpamatovávající zemi o pravidla? Pokud to někomu přijde jako slabost, nechť se ohlédne o patnáct let nazpět po postkomunistickém světě. Kdo byl souzen a odsouzen? Malé ryby, systém zůstal ušetřen. Irácká justice chce soudit celý systém, ne pouze demonstrativně oběsit Saddáma. Zaslouží si uznání za to, že jí jde více o spravedlnost než o trest. Není to špatný vklad do svobodné existence.

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte