Lidský mozek se renovuje. Z kmenových buněk v něm vznikají neustále nové nervové buňky. Renovace nás chrání před degenerací a je důležitá pro ukládání nových informací do paměti. Lékaři doufají, že by mohli mozkové kmenové buňky využít k léčbě mnoha chorob, s kterými si současná medicína nedokáže poradit. Tato vize se opět přiblížila skutečnosti poté, co vědci z McKnight Brain Institute při University of Florida získali z myších mozků kmenové buňky a donutili je v laboratorních podmínkách k proměně na nejrůznější typy mozkových buněk. Použitý postup umožňuje mozkové kmenové buňky prakticky neomezeně množit.

„Máme něco jako montážní linku pro výrobu a množení buněk mozku,“ říká vedoucí výzkumného týmu Bjorn Scheffler. „Můžeme tyto buňky vzít a uchovávat je v zamraženém stavu až do chvíle, kdy je potřebujeme. Pak je rozmrazíme, spustíme výrobu a můžeme vyprodukovat tuny nových neuronů.“ Odborníci přesto varují před přehnaným optimismem. Zatím se totiž nepodařilo obdobný postup zvládnout s kmenovými buňkami lidského mozku.Z vyvolání rakoviny byly usvědčeny kratičké řetězce ribonukleové kyseliny (RNA) tvořené jen 21 až 25 písmeny genetického kódu. Tato „trpasličí“ RNA, považovaná donedávna za pouhou drť, umí přibrzdit geny nebo jim naopak přidává plyn. Pokud se toto jemné soukolí zadrhne, má to pro buňky i celý organismus fatální následky. Hned několik vědeckých týmů nyní dokázalo, že nesoulad v…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte