mobrazek_958.gif
mobrazek_958.gif • Autor: Respekt

vobrazek_958.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Doma má statisíce demonstrujících odpůrců, nepřátelsky naladěné islamisty, ale i obyčejné lidi, kteří chtějí změnu. Za hranicemi zase pověst solidního a čestného partnera, s nímž se dá jednat o lecčems. Egyptského prezidenta Husního Mubaraka čekají v říjnu prezidentské volby, po nichž by se mohl již popáté stát hlavou regionální mocnosti Blízkého východu. I když se tak nestane, zůstane bezesporu zajímavou postavou v novodobých dějinách arabského světa. Vždyť nehledě na vše ostatní vede jeho největší zemi již 24 let. A to samo už stojí za zastavení.

Z delty do Moskvy a zase zpátky

Husní Mubarak a jeho začátky jsou jako vystřižené z návodu na politickou kariéru v arabském státě. Narodil se v deltě Nilu roku 1928, o tři měsíce později než jeho nepřítel, ale i pozdější partner Ariel Šaron. Už po střední škole ho to táhlo k armádě a hlavně k letectvu – po vojenské akademii absolvoval roční výcvik stíhacího pilota. Koncem 50. let, kdy je studená válka v plném proudu a Egypt pojí s Velkým bratrem těsná pouta, se Mubarak již těší přízni tehdejšího prezidenta Násira. Nejprve díky němu absolvuje v Sovětském svazu speciální vojenskou stáž a v roce 1962 je nasazen do prvního válečného konfliktu jako pilot. Egypt se tehdy angažoval v občanské válce v Jemenu a Mubarakovi je od této chvíle role hrdiny více než vlastní. I když nejhvězdnější okamžiky Husního-vojáka měly ještě přijít.

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte