Případ Tomkiho Němce mě pobouřil

Se zájmem jsem si v Respektu č. 21/2005 přečetl článek Tomkiho Němce, v němž popsal nepřípustný a odsouzeníhodný způsob, jakým s ním zacházely kubánské úřady při pokusu o vstup do země s platným pasem a vízem. Jeho případ byl součástí celé řady událostí, které se na Kubě odehrály před 20. květnem v souvislosti s přípravou shromáždění místní opozice, jemuž chtěla být nablízku řada zahraničních politiků i novinářů.

Kterémukoli občanovi naší země se má dostat stejné ochrany v případě, že je s ním v zahraničí jednáno tak svévolně a protiprávně, jak se to přihodilo Tomkimu Němcovi. Rád bych jej ujistil, že ministerstvo zahraničních věcí věnuje ochraně zájmů českých občanů, kteří se v zahraničí ocitnou v nouzi, velké a soustavné úsilí bez ohledu na jakékoli další okolnosti, včetně mediálních. To, že v prohlášení MZV a v mých ústních vyjádřeních pro česká média byly spíše zmínky o politicích a mezinárodně-politické dimenzi počínání Castrovy vlády, nechť není chápáno jako opominutí případu Tomkiho Němce. Kubánská strana dala svým nepřátelským gestem vůči zvoleným představitelům demokratických zemí jasně najevo, že nestojí o dialog nabízený Evropskou unií, a její chování musí být proto zohledněno v nadcházejících diskusích o dalším postupu EU vůči Castrově diktatuře. To je úkol, který momentálně upoutává pozornost české diplomacie.

Případ Tomkiho…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte