mobrazek_70.gif
mobrazek_70.gif • Autor: Respekt

vobrazek_70.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Jízda autem u nás postupně vytlačuje ostatní druhy dopravy. Statistiky mluví jasně: Mezi lety 1995 a 2003 vzrostlo v Česku využívání automobilů (množství kilometrů) o 7 % (z 61 % na 68 %), a to na úkor jiných druhů osobní dopravy. Tento trend, se kterým se setkáváme prakticky na celém světě, vyvolává stále více diskusí. Jízda auty totiž produkuje negativní jevy, které nedopadají pouze na ty, kdo je způsobují (řidiče a pasažéry vozidel či spotřebitele výrobků dovážených z velkých vzdáleností), ale na celou společnost. Jedná se o dopady v podobě emisí, které dýcháme, hluku, kterému jsme vystaveni, nehod, jejichž se můžeme stát obětí, času ztraceného v zácpách, nenávratných změn krajiny atd.

Mizící hromadná doprava

Významným počinem k analýze těchto jevů je komplexní studie, kterou v listopadu 2002 zpracovalo několik evropských výzkumných institucí pro OECD. V této studii jsou vyčísleny škody z dopravy ve 14 zemích střední a východní Evropy, za které jejich původci neplatí tzv. externí náklady. Vyhlídky vývoje do roku 2010 přede-střené ve studii nejsou moc růžové. Zatímco externí náklady z dopravy způsobené nehodami, hlukem a emisemi na lidském zdraví, krajině, půdě a klimatu dosahují v zemích západní Evropy 8 % HDP, průměr pro země střední a východní Evropy je podstatně horší – 14 % HDP. Pokud nedojde k žádným výraznějším změnám, které by nahradily současné trendy nárůstu…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte