Zdánlivě laciná mediální kauza související s předáním člena katarské královské rodiny do rodné země závažně zpochybňuje způsob, jakým Pavel Němec vede justici.

Spor ministerstva spravedlnosti se státním zastupitelstvím a soudci rozhodně není dán tím, že by v Česku platil nějaký podivný zákon. Česká koncepce státního zastupitelství představuje jeden z možných modelů, který se v současné Evropě uplatňuje. Pravidla daná zákonem jsou jasná a není možno v nich nijak tápat. Státní zastupitelství je již podle ústavy součástí moci výkonné (nikoliv tedy moci soudní). Nejvyššího státního zástupce jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra spravedlnosti, neznamená to však, že by státní zastupitelství bylo nějakým podřízeným orgánem vlády, ne-li dokonce ministra spravedlnosti.

Vážná chyba

Ministr má vůči státnímu zastupitelství jen zákonem vymezené pravomoci, a není v nich rozhodně uvedeno žádné úkolování státního zástupce či cokoli podobného. Ministr může v zásadě jen po státním zastupitelství požadovat informace o stavu řízení, pokud je takováto informace potřebná k činnosti ministerstva. Jinak rezort Pavla Němce plní pouze úkoly správy Nejvyššího státního zastupitelství, což je činnost v podstatě výlučně organizační a hospodářská, a ani ta nesmí narušovat plnění úkolů vyplývajících z jeho působnosti.

V tomto smyslu je také třeba hodnotit prohlášení prezidenta Unie státních zástupců ČR Petra Cigánka, že ministerstvo ovlivňuje trestní…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte