0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře16. 4. 20052 minuty

Případ nevinného neonacisty

tresnak • Autor: Respekt

Už patnáct měsíců sedí ve vazbě ruský neonacista Denis Gerasimov. Soud ho sice minulý týden podruhé pro nedostatek důkazů zprostil obvinění z propagace nacismu, ale ve vazbě zůstane dál, protože státní zástupkyně se odvolala. Přestože není pochyb o tom, že zpěvák kapely Kolovrat patří mezi nebezpečné militantní skinheady, v tomhle příběhu mají mnohem větší máslo na hlavě české úřady.

Policie zadržela Gerasimova loni v lednu na letišti, když se pár dní po vystoupení na skinheadském srazu v Chroustovicích vracel domů do Moskvy. V jeho tašce se našla trička a cédéčka s neonacistickou tématikou a policisté měli navíc echo, že na koncertu hajloval a zpíval rasistické texty. Brzy bylo jasné, že jeho aktivity na pódiu nikdo ze svědků nepotvrdí a trička zavřená v kufru ho do vězení za „propagaci“ také nedostanou, přesto si pomalé české soudy skinheada přehazují málem rok a půl. Správná otázka přitom nezní, co u nás dělal, ale jak se sem dostal. Gerasimovova partička Kolovrat, jež má na programu takové kousky jako Negři ven! nebo Náš symbol je svastika, u nás totiž hrála už předloni a protiextremistická policie ji dobře zná. Je tedy skandál, že Gerasimov znovu dostal vízum. Před kým jiným nás má vízová povinnost s Ruskem ochránit než před mafiány a extremisty ?

Čeští policisté jako by před neonacisty rozpačitě přešlapovali. Nemají sice odvahu vtrhnout na koncert, z nějž se ozývá hajlování, rádi ale skinheady prohánějí několik dní poté v bláhové naději, že…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc