Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Vratké štěstí v Srbsku

Srbsko je země, v jejímž případě lze mluvit o štěstí, když se nenaplní krajně katastrofický scénář. Po osmi týdnech politických tahanic vznikla v Bělehradě vláda, a to navíc bez účasti ostře nacionalistické Radikální strany, která ve volbách konaných na sklonku loňského roku s přehledem zvítězila. Až se chce zvolat: Bravo! Zubožené zemi nehrozí, že nutně zabředne do horší bídy, sousedé se nemusí obávat, že se co nevidět zvedne nová vlna nenávisti.

Při bližším pohledu to nadšené zvolání uvízne v krku. Do čela vlády usedne Vojislav Koštunica, který by se dal charakterizovat protimluvem „umírněný nacionalista“. Kabinet bude menšinový, tedy vratký, a aby mohl fungovat, podepíše Koštunica dohodu o podpoře (něco na způsob opoziční smlouvy) se Socialistickou stranou Srbska, v jejímž vedení trůní – kdo jiný než Slobodan Miloševič, momentálně sedící na lavici obžalovaných v Haagu. Triumfální návrat temných včerejších sil na srbskou scénu se tedy nekoná, ale je to opravdu jen tak tak.

Srbsko bylo často v dějinách balkánským potížistou a tříletý experiment s demokracií po Miloševičově pádu na tom mnoho nezměnil. Přesto je mezi někdejší beznadějí a dnešní mizernou nadějí zásadní rozdíl. Třeba tato vláda vydrží celé čtyři roky a provede alespoň pár reforem. Vyloučením radikálů z koaličních námluv ta země ukázala, že je schopná překvapit.

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte