SARS způsobil neobyčejné problémy nejen v Asii, ale například i v kanadském Scarborough Hospital. Nedávno tam zemřela druhá oběť z řad nemocničního personálu, množství zdravotníků je napojeno na respirátory a mnozí další jsou dušní, unavení a jejich plíce jsou zřejmě nevratně poškozeny. Nemocnice byla na epidemii totálně nepřipravená a problémy musela řešit za pochodu. Ačkoli nemoc vyvolávající coronavirus se kupodivu nešíří v běžné populaci, je ohrožení rodin nemocných a zdravotníků neobyčejně vysoké. V Scarborough Hospital tak záhy onemocněla značná část personálu, provoz nemocnice se začal rychle hroutit a bez pomoci zvenčí by během krátké chvíle úplně zkolaboval. Naštěstí se našlo dost dobrovolníků, kteří do nebezpečného území rychle nastoupili. Během 48 hodin pak byl v celé nemocnici zaveden přísný infekční režim. Doktor Paul Caulford, který situaci podrobně popsal ve speciální příloze prestižního lékařského časopisu The Lancet, připojil na závěr i jedno doporučení: každá nemocnice by si měla rychle sestavit plán, jak se během jednoho dvou dnů přeměnit v infekční objekt s přísnou karanténou.

Co k tomu dodat? Nový případ SARS, dokonce s ještě trochu zmutovaným virem v Číně, nutí k obezřetnosti. Dostatek respirátorů a kyslíku, zatím snad jediný účinný lék (ribavirin) a dostatek protizánětlivých steroidů pro nejtěžší případy by měly být připraveny kdekoli na světě. Nebylo by od věci, kdyby se podle toho zařídili i tuzemští zdravotníci.

•••…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte