Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Byl v tom jistý systém

Byl to proces desetiletí, při němž padlo několik rekordů: během 160 jednacích dnů se v největší síni Městského soudu v Praze vystřídalo přes sedm set svědků, mezi nimiž byly i nejvyšší politické špičky. Sám obžalovací spis měl 120 tisíc stran v několika stech šanonech, za kterými se soudní senát ztrácel. A pro hlavního aktéra skončil také nejvyšším možným trestem – dvanáctiletým vězením.

mobrazek_360.gif
mobrazek_360.gif • Autor: Respekt

vobrazek_360.gif
Fotografie: Petr Smetka (sedící vlevo): A pozdravujte Šloufa s Kočárníkem. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Byl to proces desetiletí, při němž padlo několik rekordů: během 160 jednacích dnů se v největší síni Městského soudu v Praze vystřídalo přes sedm set svědků, mezi nimiž byly i nejvyšší politické špičky. Sám obžalovací spis měl 120 tisíc stran v několika stech šanonech, za kterými se soudní senát ztrácel. A pro hlavního aktéra skončil také nejvyšším možným trestem – dvanáctiletým vězením.

Nechte mě studovat

Když v září 2001 dostal pražský soudce Kamil Kydalka na stůl objemný spis čtveřice manažerů zkrachovalé stavební firmy H-Systém v čele s Petrem Smetkou, mnohé šokoval. Na pouhé prostudování spisu si vyhradil více než rok a oznámil, že minimálně stejnou dobu bude trvat projednávání před soudem. Jeho nadřízení mu navíc po více než dva roky nedali žádný nový případ. A vyplatilo se to. Když minulý týden v soudní síni vyhlašoval nad čtveřicí rozsudek, bylo vidět, že se za tu dobu v jejich podvodných transakcích zorientoval mnohonásobně lépe než oni sami.

Přitom nechybělo málo, a zločin by zůstal nepotrestán. V únoru 1999 – tedy rok a půl po krachu společnosti – totiž policie chtěla případ odložit. „Nakoupili pozemky a něco postavili, takže to nebyl podvod,“ vzkázal tehdy po své mluvčí šéf pražských vyšetřovatelů Pavel Hájek. Případ až k obvinění a poté i před soud doslova do-strkali někteří z poškozených klientů společnosti, kteří se policejními…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte