Jako tanec ve vejcích vypadá zdejší politická diskuse o imigraci. Ve svých vystoupeních poslanci toto téma obcházejí uctivým obloukem a slovo imigrant vyslovují jen polohlasně. Rozpaky, které imigrace budí, jdou napříč celým politickým spektrem. O nálepku xenofoba či rasisty stojí jen málokdo, ale popudit voliče, kteří běžně užívají v souvislosti s imigranty slova jako „pakáž a verbež“, také nikdo nechce. Určitý průlom znamenalo vystoupení Vladimíra Špidly, který s poukazem na hroutící se důchodový systém konečně navrhl řízenou imigraci. Ministerstvo práce pak vypracovalo projekt nazvaný Aktivní výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků a rozběhla se mediální kampaň, přesvědčující Čechy, že bez cizinců se neobejdou. Prostřednictvím speciální přílohy se jí účastnil i Respekt, který tradičně zastává proimigrační postoj a podporuje rozvoj multikulturní společnosti. To vše je chvályhodné, až na ten růžový papír, do kterého je debata o celém problému zabalena.

Přijdou tak jako tak

Předně je třeba rázně odmítnout populistickou argumentaci, podle níž projekt pomůže zabránit kolapsu důchodového systému. Je otázkou, zda Vladimír Špidla skutečně věří svému tvrzení, že legální imigranti do rozpočtu více peněz přinesou, než z něj odčerpají, nebo zda jde jen o účelové tvrzení.

V současnosti žije v ČR legálně asi 240 000 cizinců, z nichž plné dvě třetiny pracují. V porovnání se západními zeměmi je to úžasný poměr. Ve většině z nich je…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte