Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Skryté háčky nových daní

Vládní koalice se dohodla na druhé fázi reformy veřejných financí a tentokrát se zaměřila na daň z přidané hodnoty. Vezmeme-li v potaz už platné novely zákonů o daních z příjmů a spotřebních daních, je zjevné, že se kabinet vydal cestou odklonu od přímých daní k nepřímým. Důvod? Zvýšení nepřímých daní plní děravý státní rozpočet prakticky v reálném čase, protože DPH vybraná od občanů a spotřební daně jsou odváděny do pětadvaceti dnů po skončení měsíce, ve kterém proběhly obchody. Nepřímé daně jsou také psychologicky přijatelnější, a pokud jdou ruku v ruce se snížením daní z příjmů, motivují lidi k činorodosti. Pokud tedy zvyšovat daně, pak raději ty nepřímé.

Sazby se sblížily

Klíčovou částí reformy, která má vstoupit v platnost od prvního května, je zákon o DPH. Dobrou zprávou je, že se přestalo uvažovat o třetí sazbě této daně. Kdyby byla zavedena, vedlo by to k další byrokratické zátěži plátců DPH zejména v maloobchodě a vzrostlo by riziko chybného zdanění výrobku nebo služby. Zároveň bylo dohodnuto, že se základní sazba DPH sníží ze současných 22 % na 19 %. Toto rozumné rozhodnutí nicméně vyvolává fiskální potřebu některé zboží či služby zařadit ze snížené do základní sazby, a to jaksi dobrovolně, tedy aniž by to české vládě „nařizovala“ pravidla EU. Rozsah výrobků a služeb, u kterých může být uplatňována snížená sazba DPH, stanoví příslušná evropská směrnice – jde například o potraviny. Česko si vyjednalo pouze dvě výjimky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v07.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.