Francouzská vláda ve středu schválila návrh zákona o zákazu ostentativního nošení znaků náboženské příslušnosti ve veřejných školách. Návrh vznikl na základě zprávy vypracované zvláštní komisí vedenou bývalým ministrem Bernardem Stasim. Tento týden jej má projednávat Národní shromáždění, a pokud jej vládní většina prosadí, začne platit již od září letošního roku.

Šátek jako symbol

Když se před měsícem prezident Chirac vyslovil pro přijetí zákona, který by jednoznačně zakázal nošení náboženských symbolů ve veřejných školách, své rozhodnutí zdůvodnil tím, že jde především o stvrzení „zvyků a hodnot Francie“. Podle oficiálního výkladu – s nímž se podle průzkumů ztotožňují více než dvě třetiny Francouzů – je v podstatě třeba jen prakticky naplnit první článek ústavy, podle nějž je Francie zemí laickou.

Tu a tam se objevující případy muslimských dívek, které přišly do školy se šátkem na hlavě, řešili ředitelé škol v různých místech země již v předchozích letech. Někde zvolili toleranci, jinde tvrdou represi, včetně vyloučení ze školy. Proč se vláda rozhodla razantně zasáhnout zrovna na sklonku loňského roku, není snadné říci. Ovšem 43 procent Francouzů se domnívá, že vláda raději hovoří o laicitě než o aktuálních sociálních a ekonomických problémech země.

Nový zákon hovoří obecně o náboženských symbolech, čímž trochu zastírá fakt, že jádrem konfliktu nejsou malé křížky či Davidovy hvězdy ukryté na prsou, ale v první…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte