Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Diskuse

Obrana obsedantních krajinářů

Provokativně laděný článek biologů Jana Zrzavého a Martina Konvičky Příroda versus krajina (Respekt č. 52/2003) přináší velmi závažnou námitku proti zalesňování zemědělsky marginálních ploch a připomíná hromadné mizení stanovišť mnoha přírodních druhů. Je proto dobré jej přivítat jako důležitý příspěvek do debaty o stavu české krajiny a přírody. Autoři si však bohužel neodpustili také několik ironických poznámek, které si zaslouží repliku. Jsou totiž sice efektní, ale poněkud nešťastně odklánějí čtenářovu pozornost špatným směrem.

Už samotný název textu je zavádějící. Autoři se jej sice snaží ospravedlnit tvrzením, že „péče o pěknou krajinu je často v rozporu se zájmy ochrany přírody“, už se však nenamáhají vysvětlit, co tou „péčí o pěknou krajinu“ vlastně mají přesně na mysli. Z kontextu by se snad dalo dovodit, že lokální sadovnické úpravy. Ty však s péčí o krajinu nemají nic společného. Snahu obou biologů postavit do konfliktu péči o krajinu a ochranu přírody je proto třeba odmítnout jako neodůvodněnou a nepřijatelnou. Všechny krajinotvorné programy, které tvoří základ dnešní péče o krajinu, totiž naopak jednoznačně vycházejí z potřeb druhové i obecné ochrany přírody. Podobně je z říše bujné fantazie také varování před „zhoubnou rekultivační lobby, živící se masovou produkcí anglických trávníků a stříbrných smrčků“. Produkcí stříbrných smrčků se totiž zabývají…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v05.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.