Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Smířit se s Klausem

Vystoupí-li hlava státu a navíc nejpopulárnější politik na nejvýznamnější státní den se zásadní řečí k zásadní společenské otázce, je to jistě událost. A přesně to se stalo, když prezident Václav Klaus vyzval 28. října českou společnost ke změně dosavadního přístupu k dědictví komunismu. Už se s ním nemáme vyrovnávat, ale smířit. Otázkou je, jak tomu apelu rozumět a zda je možné ho splnit.

Fotografie: Všichni mají máslo na hlavě – tak už na to radši rychle zapomeňme. Foto Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Všichni mají máslo na hlavě – tak už na to radši rychle zapomeňme. Foto Tomki Němec • Autor: Respekt

Vystoupí-li hlava státu a navíc nejpopulárnější politik na nejvýznamnější státní den se zásadní řečí k zásadní společenské otázce, je to jistě událost. A přesně to se stalo, když prezident Václav Klaus vyzval 28. října českou společnost ke změně dosavadního přístupu k dědictví komunismu. Už se s ním nemáme vyrovnávat, ale smířit. Otázkou je, jak tomu apelu rozumět a zda je možné ho splnit.

Noví kulaci

„Nebudeme-li schopni smířit se se svou vlastní minulostí, nesmíříme se ani s dneškem, ani se zítřkem. Naše dnešní neuróza bude přetrvávat. Bude nás brzdit, bude nás oslabovat,“ pravil ve svém říjnovém projevu Václav Klaus. Dozvědět se dnes na Hradě, co vlastně svou výzvou myslel a jak si její uskutečnění představuje v realitě, bohužel není možné. „Prezident už nebude rozvíjet úvahu o tom, co to má v praxi znamenat. Tuhle práci za vás nikdo neudělá,“ říká Klausův mluvčí Petr Hájek. „Analýzu textu už musí udělat někdo zvenčí. Je to takový návod k použití a je na každém, jak s ním naloží. Míra obecnosti byla zvolena záměrně.“

Rozhlédneme-li se, jak si pojem „smíření“ vykládaly jiné země se zkušeností totality, objeví se dvě krajní cesty. Za jeden pól vyrovnání s minulostí se dá považovat norimberský proces s nacistickými zločinci, druhou – smířlivou – krajností byla cesta, kterou zvolilo Španělsko. Tam totiž po smrti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v47.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.