Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Přes burzu, nebo přímo

Fotografie: Vzkaz pro vládu: Z evropských telekomunikačních firem má zájem jediná. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Vzkaz pro vládu: Z evropských telekomunikačních firem má zájem jediná. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

V příštích týdnech čeká vládu zásadní rozhodnutí: jak prodat většinový podíl v Českém Telecomu. Je to privatizace, jaká tu už dlouho nebyla, očekává se z ní příjem 50–60 miliard korun. Kolik peněz stát získá a kdo bude novým vlastníkem největší telekomunikační firmy, závisí na způsobu privatizace: pokusit se nejprve prodat přímo vybranému zájemci, nebo prostě umístit akcie na burzu?

Podle ČTK jsou údajně čtyři ministři pro první možnost, avšak většina – 11 – pro druhou. Privatizační poradce CreditSuisse First Boston (v konsorciu s Českou spořitelnou) navrhuje, aby se soutěž aspoň zkusila.

Jediný zájemce

Spor není úplně lehké rozhodnout, každý ze zúčastněných má totiž své zájmy. Týdeník Euro například upozorňuje, že CSFB / Česká spořitelna možná doufá, že při přímém prodeji by se mohla podílet na financování transakce. Prodej přes burzu doporučují analytici z Atlantiku FT či Patrie – tyto makléřské firmy pochopitelně mají zase zájem, aby se na kapitálovém trhu obchodovalo co nejvíc. Koneckonců, má na tom zájem i tuzemská investiční společnost PPF, vlastnící týdeník Euro, který sérií článků podporuje prodej přes kapitálový trh.

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody? Výhodou přímého prodeje by z pohledu státu (a tedy i daňových poplatníků) byla okamžitá vyšší cena. Za to, že získá naráz 51 % akcií, jsou investoři ochotni si připlatit tzv. kontrolní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v47.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.