Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Spojené státy hispánské

Jak dopadnou americké prezidentské volby, sice ještě stále není jasné, ale ať už jejich výsledek bude jakýkoli, jedna věc je jistá: Spojené státy čeká změna. Nepřijde sice náhle a nebude nijak rychlá, o to větší však může mít dopad. Řeč je o vlivu, jejž na každodenní politický, ekonomický i společenský život USA začíná mít čtyřicetimilionová hispánská komunita. Počet přistěhovalců z Latinské Ameriky rok od roku roste, a není proto divu, že hispánská menšina před nedávnem co do početnosti předstihla i Američany černé pleti a stala se jednou z nejvlivnějších minorit Spojených států. Podle odhadů amerického Úřadu pro sčítání lidu přitom nezůstane jen u toho: už v roce 2050 by měl počet obyvatel hispánského původu dosáhnout hranice 102 milionů a velikostí se tak vyrovnat anglosaské populaci.

Fotografie: Hispánců už dnes v USA žije více než Američanů černé pleti a do padesáti let se počtem vyrovnají i bělochům. Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Hispánců už dnes v USA žije více než Američanů černé pleti a do padesáti let se počtem vyrovnají i bělochům. Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt

Jak dopadnou americké prezidentské volby, sice ještě stále není jasné, ale ať už jejich výsledek bude jakýkoli, jedna věc je jistá: Spojené státy čeká změna. Nepřijde sice náhle a nebude nijak rychlá, o to větší však může mít dopad. Řeč je o vlivu, jejž na každodenní politický, ekonomický i společenský život USA začíná mít čtyřicetimilionová hispánská komunita. Počet přistěhovalců z Latinské Ameriky rok od roku roste, a není proto divu, že hispánská menšina před nedávnem co do početnosti předstihla i Američany černé pleti a stala se jednou z nejvlivnějších minorit Spojených států. Podle odhadů amerického Úřadu pro sčítání lidu přitom nezůstane jen u toho: už v roce 2050 by měl počet obyvatel hispánského původu dosáhnout hranice 102 milionů a velikostí se tak vyrovnat anglosaské populaci.

SítěPřestože rodinné příjmy hispánských domácností ještě pořád zaostávají za celonárodním průměrem, jejich rostoucí kupní síla stále více ovlivňuje složení jídla, které Američané konzumují, vzhled oblečení, které nosí, či podobu automobilů, ve kterých jezdí.

Možná ještě dříve než sociologové si totiž rychlého růstu latinskoamerické populace všiml soukromý sektor a zareagoval okamžitě snahou tuto novou skupinu potenciálních zákazníků získat na svou stranu. Hispánská komunita je pro podnikatele o to přitažlivější, že její věkový průměr je relativně nízký – z podstatné části ji tvoří…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v45.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.