Když dosud neznámý útočník začal v říjnu 2001 po Spojených státech rozesílat antraxové dopisy, vznikla USA a pak všem ostatním zemím nová starost: bioterorismus.

Na světě je přitom asi 500 ústavů nebo laboratoří, které skladují kultury zhoubných bakterií nebo virů, a jen v zemích bývalého Sovětského svazu žije 6000 mikrobiologů, kteří se v časech studené války zabývali přípravou biologických zbraní. Není proto divu, že Spojené státy vynakládají ročně přes 90 milionů dolarů, aby je nějak neškodně zaměstnaly, tedy aby se ve svém oboru dovedli slušně uživit a nesváděla je spolupráce s podezřelými skupinami a režimy. Jak upozorňuje jedno ze zářijových vydání časopisu Science, v Kazachstánu tak například USA spolufinancují budování velkých nových a bezpečných laboratoří pro studium nebezpečných bakterií, které mají jednak zaměstnat experty na mikrobiologii a jednak vypracovávat ochranné postupy proti vzniku a šíření bioteroru. Podobným způsobem se pak Amerika v příštích letech hodlá angažovat i v Uzbekistánu.

Má to svůj smysl. Když byl britský premiér svými oponenty kritizován za tvrzení, že Irák je schopen použít zbraně hromadného ničení během 45 minut, ukázala se neinformovanost jeho kritiků. Zdaleka totiž nejde o přehnaný údaj, jak mu kritici vyčítali. Stačí jedna lahvička spreje s virem černých neštovic nenápadně rozprášená v místech se spoustou lidí (nádraží, metro s příhodným průvanem, klimatizační systémy velkých budov) a během 45 vteřin tu je smrtící…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte