Téměř po každé větší chumelenici se v Česku na silničáře snesou nadávky, že situaci nezvládli. Naposledy to schytali minulé pondělí, když se na zasněženém tahu z Olomouce srazilo dvacet aut: mluvčí místního policejního ředitelství obratem označil za viníka údržbu silnic, protože prý nebylo posoleno.

Je to vlastně pořád stejný problém. Máme si zaplatit další miliardy za služby, které by dokázaly uklidit silnice hned, jakmile zapadají sněhem? Vzhledem k rozpočtu, který mají technické služby k dispozici, dává stát najevo, že se to kvůli několika případům v roce nevyplatí. To má svoji logiku. V kalamitě je možné nechat auto odstavené, anebo jet nanejvýš opatrně. O poznání menší logiku má ale druhý rys české zimy: jak se nechávají sněhu napospas chodci.

Určitou inspiraci nabízejí například severské státy. V Norsku se pravidelně čistí jen nejdůležitější tahy, na vedlejších leží sníh celou zimu a s ohledem na životní prostředí se vůbec nesolí. Je zcela normální, že dny i týdny jsou některé silnice nesjízdné. V Kanadě pluhy a sypače čekají, až přestane sněžit. Pak se stejnou vervou čistí silnice i chodníky, na které mají speciální malé traktory.

Česká realita je sice klimaticky příznivější, ale o to absurdnější. Pokud se nedá jet po silnici devadesát, je o blbou náladu postaráno. O chodníky však mají chodci pečovat svépomocí. A pokud si na ledovce zlomí nohu, jejich nešikovnost. Policie jim pak maximálně poradí, že můžou žalovat majitele domu přiléhajícího k…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte