Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mimochodem

Na tezi o krátkém dvacátém století, jež prý trvalo jen pětasedmdesát let od roku 1914 do roku 1989, by nějaký ambiciózní esejista mohl navázat podobně chytlavým zkrácením minulého desetiletí. Devadesátá léta by se dala vymezit dvěma údernými slogany, které svého času skloňoval celý svět. Mezi Fukuyamovým „koncem dějin“ z roku 1992 a Huntingtonovým „střetem civilizací“ z roku 1996 přitom uběhly pouhé čtyři roky, kdy se Západ kochal vítězstvím. Už tehdy ovšem nabádala středoevropská zkušenost ke skepsi. Vždyť dokonalé vyvrcholení dějin spatřil už Hegel v pruském státě, čímž inspiroval leninský marxismus, a pro střet civilizací dříme v hovorové češtině ještě údernější pojem – maglajs.

V dětství se mi toto slovo vrylo do paměti jako společensky přijatelnější varianta bordelu. Patrik Ouředník mu ve svém slovníku nekonvenční češtiny z roku 1988 přisuzuje významy „výtržnost, zmatek, poprask, pozdvižení“, ale k jeho historickým kořenům se nevyjadřuje. Teprve o třicet let starší etymologický slovník je konkrétnější. Maglajs ve smyslu „rvačka, pranice“ je prý odvozen od bosenského městečka Maglaj, kde při rakouské anexi v roce 1908 došlo ke krvavým řežím.

Na Maglaj si kolega Zbyněk vzpomněl v souvislosti s tragédií v Beslanu, o níž se nám v kavárně ani nechtělo mluvit. V roce 1993, zhruba rok po zahájení zatím poslední války v Bosně, emigroval do Prahy chlapík, který v Maglaji předtím působil jako policejní velitel.…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte