mobrazek_1635.gif
mobrazek_1635.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1635.jpeg
Fotografie: Obrana proti teroristům, nebo nová příčina násilí? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Josi Klein Halevi v článku Je to plot místo války (Respekt č. 36/2004) chápe záporný postoj Mezinárodního soudního dvora v Haagu a Evropské unie k bariéře, kterou Izraelci staví na Západním břehu, jako „faktickou podporu palestinské zarytosti“, neboť „nelegitimním bylo shledáno právo Izraele na sebeobranu, nikoli teroristické zločiny a jejich politická podpora ze strany palestinského vedení“. Evropská unie přitom mnohokrát označila sebevražedné atentáty za zločinné, proč tedy Halevi vyvozuje z odsouzení bariéry implicitní schvalování atentátů?

Kontakt s okolím

Rád bych hned na začátku zdůraznil, že velkou část Haleviho kritiky arabské strany konfliktu považuji za oprávněnou. Zvrácené oslavování sebevražedného mučednictví i antisemitismus (včetně popírání holocaustu) nemohou být omluveny žádnými poukazy k vlastnímu utrpení. Sebelítost svádějící všechny katastrofy na Židy (a jejich západní spojence) skutečně umožňuje mnohým Arabům a Palestincům uhýbat před zpytováním vlastního svědomí. Projekcí veškeré viny na Izrael a Západ zakrývají arabské a palestinské elity vlastní zkorumpovanost a politickou neschopnost. Kult nevinné oběti přesvědčené o tom, že právo je vždy na její straně, jim umožňuje utíkat před zodpovědností. Bohužel však tato poslední výtka platí stejně tak pro Izraelce a Haleviho článek je toho dobrým příkladem.

Podle Haleviho je stavba…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte