Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Socha jako kámen v praku

mobrazek_1583.gif
mobrazek_1583.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1583.jpeg
Fotografie: Petr Rezek: filozof kunsthistorikem. Foto: Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Vykladači výtvarného umění to v posledních desetiletích nemají lehké. V kulturním provozu hrají nezbytnou roli zprostředkovatelů mezi umělci a médii, institucemi, obchodníky či sběrateli, obecenstvo si však navyklo brát jejich teorie spíš s rezervou. Proslov kunsthistorika bývá na vernisážích vnímán jako povinný rituál, který je třeba přetrpět, než se rozpoutá volná zábava s občerstvením. Co vědeckého se dá také k současnému umění říci? Nad tradicionalistickými díly se mohl uměnovědec blýsknout antikvární erudicí, nad modernistickými výboji zas znalostí nejnovějších proudů i přínosů a zažili jsme doby, kdy hlavní roli hrál umělcův světový názor, životopisný profil a rasový či třídní původ. Jenže ideologie postupně ztratily vliv a časem vyhasla i víra v umělecký pokrok. V zájmu provozu se musí dál hovořit i psát, není však zdaleka jasné, o čem a jak.

K historicky nejzajímavějším pokusům, jak rozpravu o soudobém umění oživit, patří úvahy, které započal v sedmdesátých letech rozvíjet Petr Rezek, tehdy čerstvý absolvent psychologie, filozofie a estetiky z pražské Filozofické fakulty, který až do předčasné smrti Jana Patočky patřil k nejužšímu kruhu jeho „soukromých“ žáků. Do útlého souboru s názvem K teorii plastičnosti zahrnulo nakladatelství Triáda jeho texty věnované sochařství. Nejstarší vyšly počátkem 80. let v samizdatu nebo v zájmových edicích Jazzové sekce, nejnovější pocházejí z…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte