Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kavanův muž se hlásí

Sociální demokraté ohlásili, že chtějí mít větší vliv na českou zahraniční politiku. Prý by se to dalo zařídit třeba dalším náměstkem, který by stál ministru Cyrilu Svobodovi za zády a ve vhodnou chvíli ho klepal přes prsty nebo si chodil do Lidového domu stěžovat. To ještě není tak překvapivá zpráva, ačkoli se těžko chápe, k čemu by to veřejnosti bylo dobré. Horší je, že tím mužem měl být Hynek Kmoníček, současný zástupce země v OSN. Jeden čas už se zdál tento přesun zažehnán, podle tvrzení šéfa zahraničního výboru Vladimíra Laštůvky v Právu je však stále ve hře.

Kmoníčkova kariéra se rozjela především díky Janu Kavanovi, který jej kdysi coby ministr zahraničí jmenoval svým náměstkem. Co si z této volby Česká republika odnesla? Velkou ostudu. Kmoníček byl organizátorem dnes už legendární utajené cesty diplomatů a podnikatelů za Saddámem Husajnem do Iráku z ledna 2000. Lidové noviny nedávno zveřejnily pasáže z dokumentů o této cestě, z nichž vyplývá, že se Kmoníček Iráku podbízel a nabízel i odstranění Radia Svobodný Irák, které jako součást RFE vysílá z Prahy. Po zveřejnění dokumentů Kmoníček tvrdil: „To jsem samozřejmě Iráčanům lhal.“ Ale to nedává vůbec smysl, protože jeho podvod by se samozřejmě hned provalil a navíc vláda Miloše Zemana skutečně začala vypracovávat materiál o škodlivosti nezávislého rádia.

Kdyby už nic jiného, toto by mělo stačit k jeho doživotní diplomatické hanbě – i kdyby jen plnil Kavanovy příkazy. Přesto by mohl naší…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2025
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte