Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Vzestup a pád oligarchy

Pro jedny kriminálník, který porušil snad všechny ruské zákony. Pro jiné nesmírně schopný podnikatel, který dokázal sice spornými, avšak vždycky legálními způsoby vybudovat v Rusku ropné impérium, které dnes produkuje dvě procenta veškeré světové těžby. Michail Chodorkovskij, nejbohatší muž Ruska a bývalý šéf tamní nejbohatší firmy Jukos, v současnosti stíhaný ruskými úřady za daňové zpronevěry a další delikty ekonomické kriminality v řádu milionů dolarů. Která z těchto poloh k němu tedy patří? Stručná historie Chodorkovského života a podnikání uprostřed bouřlivých let ruské privatizace možná napoví více.

Fotografie: Pánové, měl bych pro vás nabídku. (Boris Jelcin při setkání s nejbohatšími Rusy. Michail Chodorkovskij zcela vlevo.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Pánové, měl bych pro vás nabídku. (Boris Jelcin při setkání s nejbohatšími Rusy. Michail Chodorkovskij zcela vlevo.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Pro jedny kriminálník, který porušil snad všechny ruské zákony. Pro jiné nesmírně schopný podnikatel, který dokázal sice spornými, avšak vždycky legálními způsoby vybudovat v Rusku ropné impérium, které dnes produkuje dvě procenta veškeré světové těžby. Michail Chodorkovskij, nejbohatší muž Ruska a bývalý šéf tamní nejbohatší firmy Jukos, v současnosti stíhaný ruskými úřady za daňové zpronevěry a další delikty ekonomické kriminality v řádu milionů dolarů. Která z těchto poloh k němu tedy patří? Stručná historie Chodorkovského života a podnikání uprostřed bouřlivých let ruské privatizace možná napoví více.

Zrod byznysmena

To poslední, po čem by Michail Chodorkovskij ve svém dětství a mládí toužil, byla dráha kriminálníka. Jeho mladickým snem, jak kdesi později vzpomínal, byla funkce ředitele sovětské továrny. K němu měl ale zamlklý jedináček z moskevské rodiny vždycky poněkud daleko. „Nikdy nic nedostal zadarmo. Jméno se zřetelným odkazem na židovský původ bylo to poslední, co by si někdo mohl pro úspěšnou kariéru v Sovětském svazu přát,“ prohlásil o něm nedávno pro ruský tisk soused z činžáku na moskevské ulici Kosmonautů. Možná tento tlak, který na sobě cítil už od dětství, ho přiměl v budoucnu k úctyhodným podnikatelským výkonům.

Ty však měly teprve přijít. Mladý nadaný student moskevského Mendělejevova institutu chemických technologií byl v osmdesátých…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v36.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.