Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Vzpomínkami ke spravedlnosti

Od soudu s esesmanem Erichem Priebkem v Římě uprostřed devadesátých let za zastřelení 335 rukojmí v Ardeatinských jeskyních, nevzbudil žádný jiný proces s nacistickými válečnými zločinci takovou pozornost. Vzhledem ke věku obžalovaných je to asi poslední velký proces tohoto druhu. Zároveň je jedním z prvních, které využívají výhod společného trestního stíhání v zemích EU.

Téměř všichni diváci v soudní síni vojenského soudu v La Spezii byli 12. srpna 1944 dětmi. V ten den většina z nich přišla o rodiče, příbuzné či kamarády a samy se zachránily jen zázrakem. 12. srpna 1944 povraždili příslušníci SS v horské vesničce Sant’Anna di Stazzema poblíž toskánského města Lucca 560 lidí. Knihkupec Mario Marsili má žlutou košili s krátkými rukávy, která zakrývá jizvy po popáleninách na zádech, které utrpěl, když se málem udusil kouřem ve stáji, kde jeho rodiče byli spolu s dalšími zastřeleni, politi benzinem a spáleni. Bělovlasá Adele Pardiniová pozoruje okolí mlčky. Byly jí čtyři roky, když jí kolem hlavy hvízdaly kulky, které zabily její matku a dvě sestry. Té mladší bylo jen 20 dní. Malé Adele se podařilo vyprostit z hory mrtvol a utéci.

Někdo musí promluvit

Na rozdíl od obětí všech šest obžalovaných z vražd před soudem chybí. Žijí jako důchodci v Německu. Případ sedmého podezřelého byl vyčleněn do samostatného řízení, které má začít na podzim. Hodnostně nejvyšší obžalovaný, 83letý Gerhard Sommer byl tehdy velitelem 7. setniny 35. pluku 16.…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte