Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Takový nekrolog si Bartošek nezasloužil

Jako pravidelná čtenářka Respektu nemohu ponechat bez reakce nekrolog, který Petr Zídek věnoval historikovi Karlu Bartoškovi (Na úprku před vlastní minulostí, Respekt č. 30/2004). Je škoda, že Zídek svůj text nezveřejnil v okamžiku, kdy byl Karel Bartošek ještě naživu a vydával své knihy v nakladatelství Paseka. Bylo by to bývalo fér, protože by měl šanci reagovat. Ovšem napsat něco takového jako nekrolog, považuji za zlovolné a neetické. Bývá zvykem, že při ohlédnutí za člověkem, který odešel, se zvažují pokud možno objektivně všechny stránky jeho osobnosti, ať už ho máme rádi, nebo ne. Zídek však jediným slovem neoceňuje fakt, že se z Bartoška fanatika stal Bartošek demokrat. Jako by taková metamorfóza byla něčím samozřejmým. Kolik bylo tak statečných lidí jako on, aby při své proměně riskovali vězení a pronásledování celé rodiny? A kolik je těch, kteří se dokáží poučit a dokonce své chyby přiznat?

Petr Zídek používá líbivá slovní spojení jako „zápasil s traumatem komunismu“ a „na úprku před vlastní minulostí“. Každý, kdo však Karla Bartoška znal, by mi jistě potvrdil, že takové hodnocení jeho životní cesty neodpovídá realitě – Bartošek se totiž se svou minulostí vyrovnal velmi dobře. Neutíkal před ní, ale hledal pravdu a podával o ní svědectví. A svědectví bývají emocionální a subjektivní.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v33.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.