Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Nezávislí se musí chopit bubnů

Michael Haller se narodil roku 1945 v Konstanci. Po studiu filozofie a sociálních a politických věd působil dlouhá léta jako novinář: byl redaktorem a reportérem časopisu Der Spiegel a vedoucím rubriky týdeníku Die Zeit. Od roku 1993 je profesorem na univerzitě v Lipsku, která se snaží navázat na renomé, které v oboru žurnalistiky měla tato škola před nástupem fašismu. V německém kontextu představuje Haller podobný typ kritického hlasu v žurnalistice, jako Marcel Reich- Ranicki v literatuře. Uveřejnil řadu knih, které slouží jako skripta (Mediální etika, Svoboda médií a mediální kultura, Reportáž apod.), je vydavatelem mezinárodního renomovaného časopisu o žurnalistice Message (internetová adresa www.message-online.com), který má redakci v Hamburku, kde dnes profesor Haller žije.

mobrazek_1332.gif
mobrazek_1332.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1332.jpeg
Fotografie: Michael Haller. Foto archiv M. Hallera • Autor: Respekt

Rámeček

Michael Haller se narodil roku 1945 v Konstanci. Po studiu filozofie a sociálních a politických věd působil dlouhá léta jako novinář: byl redaktorem a reportérem časopisu Der Spiegel a vedoucím rubriky týdeníku Die Zeit. Od roku 1993 je profesorem na univerzitě v Lipsku, která se snaží navázat na renomé, které v oboru žurnalistiky měla tato škola před nástupem fašismu. V německém kontextu představuje Haller podobný typ kritického hlasu v žurnalistice, jako Marcel Reich- Ranicki v literatuře. Uveřejnil řadu knih, které slouží jako skripta (Mediální etika, Svoboda médií a mediální kultura, Reportáž apod.), je vydavatelem mezinárodního renomovaného časopisu o žurnalistice Message (internetová adresa www.message-online.com), který má redakci v Hamburku, kde dnes profesor Haller žije.

Konec rámečku

Co si myslíte o médiích v nových zemích EU?

Mohu posuzovat jen hrubé trendy a oba dobře víme, že tajemství dokonalosti je v detailu. Všeobecně ale lze říci, že jsou vaše média stále ve stavu transformace, protože nejsou úplně nezávislá na státu nebo parlamentu. Myslím, že je před vámi ještě dlouhá cesta.

Proč?

Soudím tak například ze zkušenosti Španělska, kde skončila diktatura před pětadvaceti lety, a přesto se hodně novinářů dodnes nezbavilo závislosti na státu, tedy na mínění politických špiček. Ale nerozumějte mi špatně: i v Německu…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte