Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Na úprku před vlastní minulostí

Fotografie: Karel Bartošek: Byl jsem stalinským práčetem. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Karel Bartošek: Byl jsem stalinským práčetem. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Zapíše se Karel Bartošek (1930–2004) do dějin spíše jako spoluautor Černé knihy komunismu, nebo jako spoluautor spisku Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945? Odpověď na tuto otázku dá až budoucnost. Již dnes ale můžeme říci, že právě skončená životní pouť Karla Bartoška (zemřel v pátek 9. července) je exemplárním případem profesní tragédie jedné generace českých historiků.

Karel Bartošek se narodil, jak sám řekl v jednom rozhovoru, ve Skutči v rodině „dělníčků z Vysočiny“. V letech 1949–1953 studoval na pražské filozofické fakultě historii a filozofii. Hned po válce konvertoval ke komunismu, což později vysvětloval svým sociálním původem a příkladem rodičů. „Přišel jsem do Prahy na fakultu, potom se mi říkalo Rudý komisař… stal jsem se fanatikem, hluboce věřícím fanatikem, já tomu říkám také, že jsem byl stalinským práčetem,“ popsal v jiném rozhovoru svou radikalizaci v době studií. Bartoškův fanatismus se plně projevil ve spisku zmíněném v úvodu, který napsal spolu s Karlem Pichlíkem na popud redakce Tvorby a později rozšířil do knihy Američané v západních Čechách v roce 1945 (1953). Kniha je těžko uvěřitelnou snůškou lží a ideologických blábolů, kterou je možno bezpochyby zařadit mezi nejagresivnější projevy stalinské propagandy u nás. Mladý agilní fanatik měl v komunistickém systému samozřejmě kariéru zajištěnu: hned po…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v30.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.