Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Když generálové zpívají

Fotografie: Tento hoch v jednom slumu poblíž Jakarty vypouští do vzduchu pár holubů. Fotografie nemá žádnou souvislost s volbami, ale dobře by je mohla symbolizovat. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Tento hoch v jednom slumu poblíž Jakarty vypouští do vzduchu pár holubů. Fotografie nemá žádnou souvislost s volbami, ale dobře by je mohla symbolizovat. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

„Je to trochu politický zázrak, že takto velká země dokáže během šesti let zavést demokracii,“ neskrýval bývalý americký prezident Jimmy Carter nadšení z prvního kola historicky prvních prezidentských voleb v Indonésii. Neopomněl připojit ani další, v uplynulých dnech často zmiňované sdělení – škarohlídové se v této převážně muslimské zemi mohli na vlastní oči přesvědčit, že islám a svobodné volby jdou dohromady. Carterovo centrum vyslalo do Indonésie podobně jako například Evropská unie desítky pozorovatelů, kteří na průběh hlasování dohlíželi.

Wiranto asi vypadl

Pochvalná slova jsou zčásti na místě. Země, rozkládající se na tisících ostrovech a tvořená množstvím etnických a náboženských skupin, jde demokratickou cestou nesměle. Po klopýtnutích, jakými byly nepokoje provázející pád Suhartova autokratického režimu v roce 1998 a krvavé odloučení okupovaného Východního Timoru v roce následujícím, Indonésie nabírá správný směr. Cesta je to však svízelná.

Podle předběžných výsledků nejvíce hlasů získal bývalý ministr a generál v důchodu Susilo Bambang Yudhoyono. Jeho vítězství se čekalo, prognózy dokonce signalizovaly, že by mohl překročit hranici 50 % a stát se prezidentem už po prvním kole. I když lístky nebyly ani po téměř dvou týdnech sečteny, je zřejmé, že o nejvyšší post bude muset bojovat v kole druhém, které se má konat 20. září – průběžné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v30.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.